Aaron Edward Eckhart lindi më 12 mars 1968Kaliforni kur ai kishte 13 vjet familja e tij u shpërngul në Angli. Disa vjet më vonë, ai filloi karrierën e tij duke preformuar në lojrat e organizuara në shkollë. Eckhart pastaj u transferua në Sydney, Australi. Eckhart në 1994 u diplomua në Universiteti Brigham Young (BYU) për Arte të Bukura në degën e filmit. Prej nga mesi i viteve 1990, ai ka jetuar në New York si aktor i papunë.

Aaron Eckhart
U lind në12 mars , 1968
Cupertino, California ,ShBA
Kombësiaamerikan
TitulliAaron Edward Eckhart

Si student i Brigham Young, Eckhart u takua me regjisorin Neil LaBute i cili i ofroi të luaj disa role orgjinale të LaBute. Pesë vjet më vonë, Eckhart debutoi në komedinë In the Company of Men (1997). Sipas udhëzimeve të LaBute, ai ka luajtur në filmat Your Friends & Neighbors (1998), Nurse Betty (2000), dhe Possession (2002). Eckhart ka luajtur, filma shkencor të tillë si The Core (2003) dhe Paycheck (2003), filma me temë romantike: Conversations with Other Women (2006) dhe No Reservations (2007). Në 2008, ai u popullarizua me rolin e prokurorit të qarkut në filmin The Dark Knight

Jeta në rini Redakto

Eckhart lindi në Cupertino , Kalifornia, dhe është djali më i vogël i tre djemve të Mary Eckhart , një poete dhe autore për fëmij, dhe James C. Eckhart , një ekzekutiv për kompjuter[1].Vëllezërit e tij janë James Lawrence Eckhart (lindur 1963) dhe Adam Eckhart (lindur 1966)[2].Në 1981, familja e Eckhart u shpërngul në Angli [1][3] ,ku ato banuan në Walton-on-Thames, Surrey [2],dhe ku ndoqi Eckhart shkollimin në American Community School tani nihet si ACS International Schools[4] ku ai ishte futur duke inerpretuar për herë të parë, dhe duke filluar në një shkollë të prodhimit si ajo Charlie Brown.[5][6]

Filmografia Redakto

 
Aaron Eckhart, 2008
Viti Filmi Roli Shënime dhe çmime
1997 In the Company of Men Chad Independent Spirit Award for Best Debut Performance
Satellite Award for Outstanding New Talent
Slaughter of the Innocents Ken Reynolds
1998 Your Friends & Neighbors Barry
Thursday Nick
1999 Molly Buck McKay
Any Given Sunday Nick Crozier
2000 Erin Brockovich George
Nurse Betty Del Sizemore
Tumble "Man"
2001 The Pledge Stan Krolak
2002 Possession Roland Michell
2003 The Core Dr. Josh Keyes
The Missing Brake Baldwin
Paycheck James Rethrick
2004 Suspect Zero Thomas Mackelway
Vapor Nathaniel Powers
2005 Neverwas Zach Riley
2006 Conversations With Other Women Man
Thank You for Smoking Nick Naylor Nominated – Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Nominated — Independent Spirit Award for Best Lead Male
The Wicker Man Truck Stop Patron
The Black Dahlia Sgt. Lee Blanchard
2007 No Reservations Nick Palmer
Towelhead Mr. Vuoso
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience (voice)
2008 Meet Bill Bill
The Dark Knight Harvey Dent/Two-Face Central Ohio Film Critics Association Award for Best Acting Ensemble
People's Choice Award for Favorite Cast
Nominated – Broadcast Film Critics Association Award for Best Cast
Nominated – Scream Award for Best Villain
2009 Brand New Day Burke Ryan
2010 The Rum Diary Sanderson filming
The Rum Diary Sanderson
2012 Erased Ben Logan also known as The Expatriate
2013 Olympus Has Fallen President Benjamin Asher
2014 I, Frankenstein Adam Frankenstein
Incarnate Post-production

Referime Redakto

  1. ^ a b "Smoke and mirrors". The Age (në anglisht). The Sunday Telegraph. 10 gusht 2006. fq. 3. Marrë më 30 shtator 2008.
  2. ^ a b Illey, Chrissy (19 gusht 2007). "Learning to smile". The Guardian (në anglisht). The Guardian. Marrë më 23 shtator 2008.
  3. ^ "Archives - Aaron Eckhart". The Tavis Smiley Show (në anglisht). Public Broadcasting Service. 6 shtator 2004. Marrë më 30 shtator 2008.
  4. ^ Bedell, Geraldine (4 prill 2004). "Mormon becomes electric". The Guardian (në anglisht). The Guardian. Marrë më 30 shtator 2008.
  5. ^ Wolf, Jeanne (10 shtator 2008). "Aaron Eckhart: My Career Is Insane". Parade (në anglisht). Marrë më 3 tetor 2008.
  6. ^ Lee, Luaine (26 gusht 2004). "Eckhart defined struggling actor". Milwaukee Journal Sentinel (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2009. Marrë më 30 shtator 2008.

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Aaron Eckhart – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale