Abdullah Öcalan (/ˈəlɑːn/ OH-jə-lahn;[1] turke shqiptim: [ødʒaɫan]; i lindur më 4 prill 1948), i njohur edhe si Apo[1][2] (akronim për Abdullah dhe "daja" në gjuhën kurde),[3][4] është një lider nacionalist kurd dhe një nga anëtarët themelues të organizatës terroriste ateiste Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në vitin 1978 në Turqi.[5][6]

Protesta në Londër në përkrahje të Abdullah Ocallanit (prill 2003)

Öcalan u arrestua në vitin 1999 nga Agjencia Kombëtare Turke për Inteligjencë (MIT) me mbështetjen e CIANairobi dhe u dërgua në Turqi, ku ai u dënua me vdekje në bazë të Nenit 125 të Kodit Penal Turk, që ka të bëjë me formimin e organizatave të armatosura.[7][8][9][10][11] Më vonë dënimi iu zëvendësua me burgim të përjetshëm, dhe kur Turqia hoqi dënimin me vdekje në mbështetje të ofertës së tij për t'u pranuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian, dënimi iu zëvendësua me burgim të rënd. Nga viti 1999 deri në vitin 2009, ai ishte i vetmi i burgosur[12] në ishullin Imralı në Detin Marmara.[13] Öcalan ka pranuar veprimet e mëparshme të dhunshme të PKK,[14] , por thotë se periudha e luftës së armatosur është e vdekur dhe një zgjidhje politike për çështjen kurde duhet të zhvillohet.[15] Konflikti mes Turqisë dhe PKK-së ka rezultuar me mbi 40,000 të vdekur, duke përfshirë edhe anëtarët e PKK, ushtarakët turq dhe civilët, nga të dyja palët: Kurde dhe turke.[16]

Nga burgu, Öcalan ka botuar disa libra, më të fundit në vitin 2015.

Botime

Redakto

Abdullah Öcalan është autor i më shumë se 40 librave, katër nga të cilat ishin shkruar në burg. Shumë nga shënimet e marra nga takimet javore me avokatët e tij kanë qenë të redaktuara dhe botuara, si p.sh.:

 • Interviews and Speeches (1991). London: Published jointly by Kurdistan Solidarity Committee and Kurdistan Information Centre. 46 p. Without ISBN
 • Prison Writings III: The Road Map to Negotiations (February 2012) ISBN 978-3-941012-43-1
 • Prison Writings Volume II: The PKK and the Kurdish Question in the 21st Century (March 2011) ISBN 978-0-9567514-0-9
 • Prison Writings: The Roots of Civilisation (January 2007) ISBN 978-0-7453-2616-0
 • Defending a Civilisation
 • Sumer rahip devletlerinden demokratik uygarliga volumes 1 and 2
 • Translation of his 1999 defense in courtWayback Machine (archived 20 tetor 2007)Wayback Machine (archived 20 October 2007)
 • Democratic Confederalism (2011)[17]
 • Manifesto for a Democratic Civilization, Volume 1 (October 2015) ISBN 978-82-93064-42-8

Shih edhe

Redakto

Lexime tjera

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Shënime

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ a b Political Violence against Americans 1999.
 2. ^ "Kurdistan Workers' Party (PKK)" (në anglisht). Encyclopædia Britannica. Marrë më 25 korrik 2013.
 3. ^ Mango, Andrew (2005).
 4. ^ Jongerden, Joost (2007).
 5. ^ "Chapter 6—Terrorist Groups". Country Reports on Terrorism (në anglisht). United States Department of State. 27 prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2005. Marrë më 23 korrik 2008.
 6. ^ Powell, Colin (5 tetor 2001). "2001 Report on Foreign Terrorist Organizations". Foreign Terrorist Organizations (në anglisht). Washington, DC: Bureau of Public Affairs, U.S. State Department. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2010. Marrë më 18 gusht 2016.
 7. ^ "Fiasco in Nairobi". cia.gov (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2009. Marrë më 24 maj 2016.
 8. ^ "Abdullah Ocalan: Is The Famed Kurdish Leader A Double Agent Working For Turkish Intelligence Against His Own Party, The PKK?". International Business Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2016.
 9. ^ "Abdullah Öcalan'ı kim yakaladı?" (në turqisht). Gazete Vetan. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2016. Marrë më 18 gusht 2016.
 10. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 18 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 11. ^ Belgenet Öcalan Davası Gerekçeli Karar
 12. ^ "Prison island trial for Ocalan". BBC News (në turqisht). 24 mars 1999.
 13. ^ Marlies Casier, Joost Jongerden, Nationalisms and Politics in Turkey: Political Islam, Kemalism and the Kurdish Issue, Taylor & Francis, 2010, p. 146.
 14. ^ Council of Europe, Parliamentary Assembly Documents 1999 Ordinary Session (fourth part, September 1999), Volume VII, Council of Europe, 1999, p. 18
 15. ^ Mag.
 16. ^ "Bir dönemin acı bilançosu". Hürriyet (në turqisht). 16 shtator 2008. Marrë më 17 shtator 2008.
 17. ^ Ocalan, Abdullah."