Abdul Rahman Ibn Abdul Aziz as-Sudais (Arabisht: عبد الرحمن السديس; lindi më 10 shkurt 1960) është ImamXhaminë e MadheMekë, president i Presidencës së Përgjithshme për Çështjet e Dy Xhamive të Shenjta dhe recitues i njohur i Kuranit.[1]

Abdul Rahman El-Sudejs
عبد الرحمن السديس
Abdul Rahman El Sudejs gjatë udhëtimit në Indi më 2011
Presidenti i Përgjithshëm për Çështjet e Dy Xhamive të Shenjta
Titullar
Në detyrë
8 maj 2011
MonarkuMbreti Abdullah
Mbreti Selman
ZëvendësMuhammed El Huzejm(u pensionua)
Sad El Mahamid (në detyrë)
Imam i Xhamisë së Shenjtë
Titullar
Në detyrë
1984
MonarkuMbreti Fehd
Mbreti Abdullah
Mbreti Selman
Të dhëna vetjake
U lind më10 shkurt 1960
Riad, Arabia Saudite
ArsimimiUniversiteti Umm el-Kura
Universiteti Mbreti Saud

Al-Sudaisi është nga fisi Anza, ai e ka memorizuar Kur'anin që nga mosha 12 vjeç.[2] Në moshën 24 vjeç, ai e morri imamllëkun dhe e bëri hutben e parë në Meke më 1984, përveç kësaj Saud esh-Shurejm ishte partner i tij nga viti 1991 deri në vitin 2006 në namazet e teravisë dhe pësëri në vitin 2014.[3] Nga viti 2010 deri në vitin 2012, ai e vizitoi Britaninë, Indinë, Malajzinë dhe Pakistanin. Në mesin e aktivitetit të tij ka qenë në seminar në Malajzi në 2011, ku ai foli për civilizimin Islamik.

Ai u emërua si kreu i "Presidencës për dy Xhamitë të Shenjta në rangun e ministrit" nga urdhëri mbretëror më 8 maj 2012.[3] Ai është gjitashtu anëtar i Akademisë së Gjuhës Arabe në Mekë.[4]

Në vitin 2017, El-Sudejs mbikëqyri filmin Një ditë në Haram, një film rreth Haramit në Mekë, i treguar përmes syve të punëtorëve.

Referime

Redakto
  1. ^ "Biography of Abdul Rahman Al Sudais". Assabile (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2014.
  2. ^ "Ninth Session" (në anglisht). Dubai International Holy Quran Award. 2006. Arkivuar nga origjinali më shkurt 2008. Marrë më 2007-03-19. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |archivedate= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Profile: Sheikh Abdul Rahman Al-Sudais". aawsat.net (në anglisht). Asharq Al-Awsat. 9 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2013. Marrë më 19 tetor 2014.
  4. ^ أ.د. عبد الرحمن بن عبد العزيز السديس Arkivuar 3 prill 2015 tek Wayback Machine. Uebfaqja zyrtare e Akademisë, 9 shkurt 2015. Accessed 8 nëntor 2016.