Akaki Khorava (l. 29 prill 1895 në fshatin Oczchomuri - v. 23 qershor 1972Tbilisi) ishte një regjizor, aktor filmi dhe teatri me origjinë gjeorgjane.

Akaki Khorava
Skeda:Skanderbegfilm.jpg
Khorava në rolin e Skënderbeut
Informacione personale
Vendlindja Gjeorgjia Gjeorgjia, Tibilisi
Role të shquar Skëndërbeu
Filma & seriale 
 shquar
Skëndërbeu - Heroi i Shqiptarëve
Kombësia Gjeorgjia

Në vitet 1915-1919 studioi në Kiev dhe Tbilisi. Në vitin 1922, filloi studimet për aktrim në trupën gjeorgjiane Akaki Pagavy. Bëri debutimin e tij të parë në skenën e teatërit. Në vitet 1939-1948 drejtoi Institutin e Teatrit gjeorgjian. Në vitet 1949-1955 u bë drejtor i teatrit. Në vitin 1954 xhiroi filmin Skënderbeeu, heroi i shqiptarëve. Në vitin 1946 ai mori titullin "Artist kombëtar i BRSS". Po ashtu u nderua pesë herë me Çmimin Stalinisti. Iu dha dy herë Urdhri i Leninit .

Në 1939 ai u bashkua me Partinë Komuniste të Bashkimit Sovjtik. Katër herë u zgjodh anëtar i Këshillit Suprem Sovjetit (1937-1958).

Ai vdiq në vitin 1972 dhe u varros në Panteonin Mtacminda. Emri Khorava mban teatri në qytetin gjeorgjian Senaki.

FilmografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto