Skënderbeu (film)

film i vitit 1953

Skënderbeu (ShBA: Skanderbeg / është një film i prodhuar në [[Shqipëri]

Skënderbeu - Lufëtari i madh i Shqipërise
Regjia ngaSergei Yutkeviç
LuajnëAkaki Khorava
Besa Imami
Avdie Alibali
Marie Logoreci etj.
MuzikaÇesk Zadeja, Georgi Sviridov

Kompanitë prodhuese
Data e publikimit
28 nëntor 1954
Kohëzgjatja
124 Minuta
ShtetetShqipëria Shqipëria
Rusia Rusia
GjuhaShqip

Përmbajtja

Redakto

Filmi është një film historik mbi jetën e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Gjergj Kastioti bashkon princërit shqiptarë duke u martuar me Donika Kastrioti dhe duke organizuar Besëlidhjen e Lezhës, por përballet edhe me tradhtinë e Hamza Kastrioti, nipi i tij. Filmi ka skena masive të betejave historike dhe rrethimit të Krujës. Është filmi i parë artistik, frut i bashkëpunimit shqiptaro-sovjetik.

Aktorë dhe rolet

Redakto

Çmime

Redakto

Filmi u emërua për 3 çmime në Festivalin e Filmit në Kanë, të treja për regjizorin Sergei Jutkevic, dy nga të cilat i fitoi.[1]

Referime

Redakto
  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura awards

Lidhje të jashtme

Redakto

SkënderbeuInternet Movie Database