Al Capone

gangster dhe biznesmen amerikan (1899-1947)

Al Capone (sqt. Al Kapone, emri i plotë Alfonso Gabriele Kapone Italian: [kaˈpoːne]; 17 janar 1899 – 25 janar 1947 ishte mafioz dhe biznesmen amerikan i cili arriti famëkeq gjatë epokës së Ndalimit si bashkëthemelues dhe shefi i Chicago Outfit. Mbretërimi i tij shtatë vjeçar si shef i krimit përfundoi kur shkoi në burg në moshën 33 vjeç.

Al Capone
U lind në17 janar 1899
Vdiq25 janar 1947
Palm Island, Florida, Shtetet e Bashkuara
Emrat e tjerëScarface, Big Al, Big Boy, Public Enemy No. 1, Snorky
ProfesioniGangster, kontrabandues i pijeve alkoolike, shef i Chicago Outfit
Njohur përShefi i Chicago Outfit dhe Masakra në Ditën e Shën Valentinit
Bashkëshorti/jaMae Capone (m.1918)
Fëmijë1
Nënshkrimi

Capone lindi nga prindër emigrantë italianë. Ai iu bashkua Five Point Gang si i ri dhe u bë një rojtar në ambientet e krimit të organizuar siç janë bordellot. Në të njëzetat e hershme, ai u transferua në Çikago dhe u bë një truprojë dhe i besuar i Johnny Torrio, kreu i një sindikate kriminale që furnizonte në mënyrë të paligjshme alkoolin - pararendësin e Outfit-it dhe ishte mbrojtur politikisht përmes Unione Siciliana. Një konflikt me North Side Gang ishte thelbësore në ngritjen dhe rënien e Capone. Torrio hyri në pension pasi personat e armatosur të North Side gati e vranë, duke i dorëzuar kontrollin Capone. Capone zgjeroi biznesin e kontrabandimit të pijeve alkoolike përmes mjeteve gjithnjë e më të dhunshme, por marrëdhëniet e tij reciprokisht fitimprurëse me kryetarin William Hale Thompson dhe policinë e qytetit nënkuptonin se ai dukej i sigurt nga zbatimi i ligjit.

Capone me sa duket u tërhoq në vëmendje, siç janë brohoritjet nga spektatorët kur u shfaq në lojërat me top. Ai bëri dhurime për bamirësi të ndryshme dhe u konsiderua nga shumë si "Robin Hood i ditëve moderne". Sidoqoftë, masakra në ditën e Shën Valentinit, në të cilën shtatë rivalë të bandave u vranë në dritën e ditës, dëmtuan imazhet publike të Çikagos dhe Capone, duke çuar qytetarë me ndikim që të kërkojnë aksione qeveritare dhe gazeta për të quajtur Capone "armiku publik no. 1".

Autoritetet federale u bënë qëllimi për të burgosur Capone dhe e ndoqën penalisht në vitin 1931 për evazion fiskal. Gjatë një çështje shumë të publikuar, gjykatësi pranoi si provë pranimin e Capone për të ardhurat e tij dhe taksat e papaguara, të bëra gjatë negociatave paraprake (dhe përfundimisht abortive) për të paguar taksat e qeverisë që i kishte borxh. Ai u dënua për 11 vjet burg federal. Pas dënimit, ai zëvendësoi ekipin e tij të mbrojtjes me ekspertë në ligjin e taksave, dhe arsyet e tij për ankesë u forcuan me një vendim të Gjykatës Supreme, por ankesa e tij përfundimisht dështoi. Capone tregoi shenja të neurosfilisit herët në fjalinë e tij dhe u përkeqësua gjithnjë e më shumë para se të lirohej pas gati tetë vjet burgosjeje. Më 25 janar 1947, ai vdiq nga arresti kardiak pasi pësoi një goditje në tru.

Jeta dhe edukimi i hershëm

Redakto
 
Capone i ri me nënën e tij

Capone lindi në Brooklyn, New York më 17 janar 1899.[1] Prindërit e tij ishin emigrantë italianë Gabriele Capone (1865–1920) dhe Teresa Capone (mbiemri i vajzërisë Raiola; 1867–1952).[2] Babai i tij ishte berber dhe nëna e tij ishte rrobaqepëse.

Gabriele dhe Teresa kishin tetë fëmijë të tjerë: Vincenzo Capone, i cili më vonë ndryshoi emrin e tij në Richard Hart dhe u bë një agjent i Ndalimit në Homer, Nebraska; Raffaele James Capone, Salvatore "Frank" Capone, Ermina Capone, e cila vdiq në moshën një vjeç, Ermino "John" Capone, Albert Capone, Matthew Capone dhe Mafalda Capone. Ralph dhe Frank punuan me të në perandorinë e tij kriminale. Frank e bëri këtë deri në vdekjen e tij më 1 prill 1924.[3] Ralph i drejtoi kompanitë e mbushjes së shisheve (si legale, ashtu edhe të paligjshme) herët, dhe ishte gjithashtu njeriu kryesor për Chicago Outfit për ca kohë, derisa u burgos për evazion fiskal më 1932.[4]

Familja Capone emigroi për herë të parë në vitin 1893 nga Italia JugoreFiume (Rijeka, Kroaci), një qytet port në atë kohë Austro-Hungari..[1][5] Atë vit, familja udhëtoi nga Fiume me anije në SHBA, ku u vendosën në 95 Navy Street, në pjesën Navy Yard.[1] Gabriele Capone punonte në një dyqan berberësh aty pranë, në 29 Avenue Avenue. Kur Al ishte 11 vjeç, familja Capone u zhvendos në 38 Garfield Place në Park Slope, Brooklyn.[1]

Capone tregoi premtime si student, por kishte probleme me rregullat në shkollën e tij të rreptë parokiale katolike. Shkollimi i tij mbaroi në moshën 14 vjeç, pasi ai u dëbua për goditje në fytyrë një mësuese femër.[6] Ai punoi në punë të çuditshme përreth Brooklyn, duke përfshirë një dyqan karamele dhe një rrugicë të futbollit. Nga viti 1916 deri më 1918, ai luajti bejsboll gjysmë-profesional.[7] Pas kësaj, Capone u ndikua nga gangsteri Johnny Torrio, të cilin ai erdhi ta konsiderojë si mentor.

Karriera

Redakto

Capone fillimisht u përfshi me bandat me kohë të vogël që përfshinin Junior Forty Thieves dhe Bowery Boys. Ai pastaj u bashkua me Rippers Brooklyn, dhe pastaj Five Point Gang të fuqishme me bazë në Manhattan të Poshtëm. Gjatë kësaj kohe, ai ishte i punësuar dhe mentoruar nga shoku i ri Frankie Yale, një banakier në një sallë vallëzimi Coney Island dhe sallon të quajtur Harvard Inn. Capone pa dashje ofendoi një grua ndërsa punonte në një klub nate në Brooklyn dhe u përplas nga vëllai i saj Frank Gallucio. Plagët çuan në nofkën "Scarface" të cilën Capone i tërhoqi.[8][9][10] Kur u fotografua, ai fshehu anën e mbërthyer të majtë të fytyrës, duke thënë se plagët ishin plagë lufte.[9][11]

Martesa dhe familja

Redakto

Capone u martua me Mae Josephine Coughlin në moshën 19 vjeç, më 30 dhjetor 1918. Ajo ishte katolike irlandeze dhe në fillim të këtij muaji kishte lindur djalin e tyre Albert Francis "Sonny" Capone (1918-2004). Alberti humbi pjesën më të madhe të dëgjimit në veshin e majtë si fëmijë. Capone ishte nën moshën 21 vjeç, dhe prindërit e tij duhej të pajtoheshin me shkrim për martesën.[12] Nga të gjitha llogaritë, të dy patën një martesë të lumtur pavarësisht nga mënyra e jetesës së tij kriminale.[13]

Sëmundja dhe vdekja

Redakto

Për shkak të shëndetit të tij të dobët, Capone u la i lirë nga burgu më 16 nëntor 1939,[14] dhe iu referua Johns Hopkins HospitalBaltimore për trajtimin e parezës (shkaktuar nga sifilisi në fazën e vonë). Hopkins refuzoi ta pranonte vetëm për reputacionin e tij, por Union Memorial Hospital e pranoi. Capone ishte mirënjohës për kujdesin e dhembshur që mori dhe dhuroi dy pemë japoneze duke qarë me qershi në Union Memorial Hospistal në vitin 1939. Një Capone shumë i sëmurë u largua nga Baltimori më 20 mars 1940, pas disa javësh të shtrimit në spital dhe disa javë të kujdesit ambulant, për Palm Island, Florida.Palm Island, Florida.[15][16][17] Në vitin 1942, pasi filloi prodhimi masiv i penicilinës në Shtetet e Bashkuara, Capone ishte një nga pacientët e parë amerikanë të trajtuar nga ilaçi i ri. Megjithëse ishte tepër vonë që ai të kthejë dëmin në trurin e tij, ajo ngadalësoi përparimin e sëmundjes.[18]

Në vitin 1946, mjeku i tij dhe një psikiatër i Baltimorit e ekzaminuan atë dhe përfunduan se Capone kishte mentalitetin e një fëmije 12-vjeçar.[19] Capone i kaloi vitet e fundit të jetës së tij në vendbanimin e tij në Palm Island, Florida, duke kaluar kohën me gruan dhe nipërit e mbesat e tij.[20] Më 21 janar 1947, Capone pati një goditje në tru. Ai rimori vetëdijen dhe filloi të përmirësohet, por bronkopneumonia kontraktuar. Ai pësoi një sulm kardiak më 22 janar, dhe më 25 janar, i rrethuar nga familja e tij në shtëpinë e tij, Capone vdiq pasi zemra e tij dështoi si rezultat i apopleksisë.[21][22] Trupi i tij u transportua përsëri në Çikago një javë më vonë dhe u mbajt një ceremoni varrimi.[23] Ai u varros fillimisht në Varrezat Mount Olivet në Çikago. Më 1950, eshtrat e Capone, së bashku me ato të babait të tij, Gabriele dhe vëllait, Salvatore, u zhvendosën në Varrezat Mount CarmelHillside, Illinois.[24][25]

Referime

Redakto
 1. ^ a b c d Schoenberg, Robert L. (1992). Mr. Capone (në anglisht). New York, New York: William Morrow and Company. fq. 18–19. ISBN 0-688-12838-6. Arkivuar nga origjinali më 2015-12-09. Marrë më 2015-11-19.
 2. ^ Hendley, Nate (2010-06-21). Al Capone: Chicago's King of Crime (në anglisht). Five Rivers Chapmanry. ISBN 978-0-9866423-1-9.
 3. ^ Schoenberg, Robert J. (1992). Mr. Capone (në anglisht). New York: William Morrow & Co. fq. 98–99.
 4. ^ "Crime Library" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2006. Marrë më 23 maj 2020.
 5. ^ Szalai, László (17 nëntor 2016). "Mysterious Adriatic Villa: It holds the greatest secrets, Al Capone was hiding his mother there". Telegraf.rs (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2019. Marrë më 4 prill 2020.
 6. ^ "Notorious Crime Files: Al Capone". The Biography Channel (në anglisht). Biography.com. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 23 maj 2020.
 7. ^ Balsamini, Dean (17 maj 2020). "Al Capone played semi-pro baseball in Brooklyn before turning to crime" (në anglisht).
 8. ^ The Five Families (në anglisht). MacMillan. Arkivuar nga origjinali më 2016-04-30. Marrë më 2015-11-19.
 9. ^ a b Kobler, 36.
 10. ^ Bardsley, Marilyn. "Scarface". Al Capone (në anglisht). Crime Library. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2013. Marrë më 2008-03-29.
 11. ^ Kobler, 15.
 12. ^ Luciano J. Iorizzo (2003). Al Capone: A Biography (në anglisht). Greenwood Publishing Group. fq. 26.
 13. ^ Bair, Deirdre (2016-10-25). Al Capone: His Life, Legacy, and Legend (në anglisht). Knopf Doubleday Publishing Group. ISBN 9780385537162.
 14. ^ ""Scarface Al" Capone Released by Government". Wausau Daily Herald (në anglisht). 16 nëntor 1939. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 3 prill 2020.
 15. ^ Sandler, Gilbert (30 gusht 1994). "Al Capone's hide-out". The Baltimore Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2014. Marrë më 23 korrik 2014.
 16. ^ Perl, Larry (26 mars 2012). "For Union Memorial, Al Capone's tree keeps on giving". The Baltimore Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2013. Marrë më 23 korrik 2014.
 17. ^ Slade, Fred (10 prill 2014). "Medstar Union Memorial celebrates Capone Cherry Tree blooming" (në anglisht). Abc2News. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2014. Marrë më 23 korrik 2014.
 18. ^ Smee, Taryn (27 gusht 2018). "Legendary Gangster Al Capone was one of the First Recipients of Penicillin in History". The Vintage News (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2019.
 19. ^ "Al Capone". Federal Bureau of Investigations (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 3 prill 2020.
 20. ^ John J. Binder, The Chicago Outfit, Arcadia Publishing (2003), pp 41–42.
 21. ^ "Al Capone dies in Florida villa". Chicago Sunday Tribune (në anglisht). Associated Press. 26 janar 1947. fq. 1. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2017. Marrë më 28 tetor 2017.
 22. ^ "Capone Dead At 48. Dry Era Gang Chief". The New York Times (në anglisht). Associated Press. 2009-04-02. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2010. Marrë më 2010-03-12. Al Capone, ex-Chicago gangster and prohibition era crime leader, died in his home here tonight.
 23. ^ "Al Capone's body is returned to Chicago in secrecy for burial, 1947" (në anglisht). 1 shkurt 1947. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
 24. ^ "Mount Carmel". Oldghosthome.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2004-09-03.
 25. ^ Wilson, Scott (2016). Resting Places: The Burial Sites of More Than 14,000 Famous Persons, 3d ed (në anglisht). McFarland. fq. 114–115. ISBN 978-1-4766-2599-7.