Alyson Hannigan

aktore amerikane

Alyson Lee Hannigan (lindur në 24 mars 1974) është një aktore amerikane dhe prezantuese e televizionit. Ajo njihet më së miri për rolet e saj si Willow Rosenberg në serialin televiziv Buffy the Vampire Slayer (1997–2003), Lily Aldrin në sitcomin How I Met Your Mother (2005–2014) për të cilën fitoi Çmimin People's Choice më 2009, dhe Michelle Flaherty në serinë e filmave American Pie (1999–2012).[1] Që nga viti 2016, Hannigan ka prezantuar shfaqjen televizive Penn & Teller: Fool Us. Ajo gjithashtu jep zërin e Claire Clancy në serialin e animuar nga Disney Junior Fancy Nancy (2018 – sot).

Alyson Hannigan
Alyson Hannigan May 2015.jpg
Televizioni

Jeta e hershmeRedakto

Hannigan lindi në Washington, DC, fëmija i vetëm i Emilie (Posner) Haas, një agjente e pasurive të patundshme dhe Alan Hannigan, një kamionçier i Teamsters.[2][3] Babai i saj është me prejardhje irlandeze dhe nëna e saj është hebreje.[4][5]

KarrieraRedakto

Fëmijëria dhe puna e hershmeRedakto

Në moshën katër vjeç, Hannigan filloi të shfaqej në reklama.[6] Ajo u transferua në Hollywood në moshën 11 vjeç.

Puna në skenë, televizion dhe filmRedakto

Në fillim të vitit 2004, Hannigan bëri debutimin e saj në West End, duke luajtur në një adaptim skenik të When Harry Met Sally...Teatrin Royal Haymarket, përballë Luke Perry.[7]

Në vitin 2005, Hannigan u rikthye në aktrim në një seri televizive të rregullt, duke marrë rolin kryesor të Lily Aldrin në komedinë hit How I Met Your Mother, dhe gjithashtu duke luajtur një rol të përsëritur të ftuar në Veronica Mars si Trina Echolls. Në shkurt 2006, ajo luajti si Julia Jones në Date Movie, një parodi e komedive romantike. Ajo ishte gjithashtu një aktore mysafire në sitcomin e animuar ABC The Goode Family më 2009.[8]


Në vitin 2012, Hannigan riprodhoi rolin e Michelle në American Reunion.[9] Që nga viti 2016, Hannigan ka pritur serialin televiziv Penn & Teller: Fool Us.

Hannigan luan Ann Possible, nëna e Kim, në filmin origjinal të Disney Channel Kim Possible, bazuar në serialin e animuar.[10]

Jeta personaleRedakto

Hannigan u martua me kolegun e saj nga Buffy the Vampire Slayer dhe Angel Alexis Denisof në Two Bunch Palms Resort në Desert Hot Springs, California, më 11 tetor 2003. Çifti jeton në Encino, Los Angeles[11] me dy vajzat e tyre: Satyana Marie, e lindur në mars 2009 dhe Keeva Jane, e lindur në maj 2012.[12]

FilmografiaRedakto

 
Hannigan më 2003

FilmRedakto

Viti Titulli Roli Shënime
1986 Impure Thoughts Patty Stubbs Credited as Allison Hannigan
1988 My Stepmother Is an Alien Jessie Mills
1998 Dead Man on Campus Lucy
1999 American Pie Michelle Flaherty
2000 Boys and Girls Betty
2001 American Pie 2 Michelle Flaherty
2001 Beyond the City Limits Lexi
2003 American Wedding Michelle Flaherty
2006 Date Movie Julia Jones
2006 Farce of the Penguins Hottie Penguin Voice
2011 Love, Wedding, Marriage Courtney
2012 American Reunion Michelle Levenstein
2016 Do You Take This Man Rachael
2018 You Might Be the Killer Chuck
2020 Flora & Ulysses Phyllis Buckman Post-production

TelevizionRedakto

Viti Titulli Roli Shënime
1989–90 Free Spirit Jessie Harper Main role, 14 episodes
1990 Roseanne Jan 1 episode
1991 Switched at Birth Gina Twigg (Age 13–16) Television film
1993 Almost Home Samantha 2 episodes
1994 Touched by an Angel Cassie Peters 1 episode
1995 The Stranger Beside Me Dana Television film
1996 For My Daughter's Honor Kelly Television film
1996 Picket Fences Peggy Patterson 1 episode
1997–2003 Buffy the Vampire Slayer Willow Rosenberg Main role, 144 episodes
1999–2000 100 Deeds for Eddie McDowd Gigi (voice) 2 episodes
2000 The Wild Thornberrys Gerda (voice) 1 episode
2001–03 Angel Willow Rosenberg 3 episodes
2002–03 Rugrats Cynthia P.I. / Young Starlet (voice) 2 episodes
2004 That '70s Show Suzy Simpson 2 episodes
2004 King of the Hill Stacey Gibson (voice) 1 episode
2005 Veronica Mars Trina Echolls 3 episodes
2005–14 How I Met Your Mother Lily Aldrin Main role, 206 episodes
2009 The Goode Family Michelle (voice) 1 episode
2011 The Simpsons Melody (voice) 1 episode ("Flaming Moe")
2011, 2018 Robot Chicken Various voices 2 episodes
2011, 2013 American Dad! Chelsea / Peasant's Daughter (voice) 2 episodes
2014 Sofia the First Winter (voice) 1 episode
2014 The McCarthys Pam 1 episode
2016–present Penn & Teller: Fool Us Herself (host) 39 episodes
2018–present Fancy Nancy Claire Clancy (voice) Main role, 26 episodes
2019 Kim Possible Ann Possible Television film
2019 Pure Esther Dunkel 2 episodes
2019 Abducted: The Mary Stauffer Story Mary Stauffer TV film[13]
2020 Girl Scout Cookie Championship Herself (host) 4 episodes
2020 Outmatched Annabeth 1 episode

SkenëRedakto

Viti Titulli Roli Teatri
2004 When Harry Met Sally... Sally Albright Theatre Royal Haymarket

Çmime dhe nominimeRedakto

Viti Çmimi Kategoria Puna e nominuar Rezultati
1989 Young Artist Award Best Young Actress in a Motion Picture: Comedy or Fantasy My Stepmother Is an Alien Kandidat/e
1990 Best Young Actress Starring in a Television Series Free Spirit Kandidat/e
2000 Young Hollywood Awards Best Ensemble Cast American Pie Fitues/e
Teen Choice Awards Choice TV Sidekick Buffy the Vampire Slayer Kandidat/e
2001 Saturn Awards Best Supporting Actress on Television Kandidat/e
2001 Teen Choice Awards Choice TV Sidekick Kandidat/e
2002 Saturn Awards Best Supporting Actress on Television Fitues/e
2002 Satellite Awards Best Supporting Actress – Television Series Kandidat/e
2002 Teen Choice Awards Choice TV Sidekick Fitues/e
2003 Saturn Awards Best Supporting Actress on Television Kandidat/e
2003 Teen Choice Awards Choice TV Sidekick Kandidat/e
2004 Choice Movie Actress – Comedy American Wedding Kandidat/e
2004 Choice Movie Liplock (shared with Jason Biggs) Kandidat/e
2008 Choice TV Show: Comedy How I Met Your Mother Kandidat/e
2009 People's Choice Awards Favorite TV Comedy Actress Fitues/e
2010 Favorite TV Comedy Actress Kandidat/e
2012 Favorite TV Comedy Fitues/e
2012 Teen Choice Awards Choice Movie Actress: Romantic Comedy American Reunion Kandidat/e

ReferimeRedakto

 1. ^ "How I Met Your Mother Cast: Alyson Hannigan". CBS (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më mars 31, 2014. Marrë më qershor 12, 2012.
 2. ^ "Former Atlantan Alyson Hannigan interview for 'How I Met Your Mother'". The Atlanta Journal-Constitution (në anglisht). 21 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më shkurt 22, 2014. Marrë më qershor 12, 2012.
 3. ^ "Film Reference Alyson Hannigan biodata" (në anglisht). Filmreference.com. Arkivuar nga origjinali më shkurt 10, 2010. Marrë më mars 7, 2010.
 4. ^ Berson, Elisabeth (13 nëntor 2013). "10 celebrities you didn't know were Jewish". St. Louis Jewish Light (në anglisht). Marrë më maj 21, 2018.
 5. ^ "Hollywood Now: Alyson Hannigan, Jewish Male Actors, Fall Feature" (në anglisht). Marrë më tetor 27, 2014.
 6. ^ "Interview: Alyson Hannigan on American Pie". Scotland on Sunday (në anglisht). 22 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2012. Marrë më qershor 12, 2012.
 7. ^ "When Harry Met Sally, Review by Philip Fisher (2004)" (në anglisht). British Theatre Guide. Marrë më prill 18, 2010.
 8. ^ Harrison, Stacey (6 korrik 2009). ""The Goode Family" Recap: Graffiti In Greenville". Channel Guide Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më maj 17, 2018.
 9. ^ "Alyson Hannigan, Cobie Smulders and 'Mother'-hood". USA Today (në anglisht). 15 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2012. Marrë më qershor 12, 2012.
 10. ^ Swift, Andy (25 maj 2018). "Kim Possible Movie: Alyson Hannigan Playing Mom, 5 Other Key Roles Cast". TVLine (në anglisht). Marrë më maj 25, 2018.
 11. ^ "'Vampire Slayer' star Alyson Hannigan settles on contemporary lair in Encino". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më janar 1, 2017.
 12. ^ "Alyson Hannigan Welcomes Daughter Keeva Jane!". Us Weekly (në anglisht). 12 qershor 2012. Marrë më shtator 19, 2016.
 13. ^ Petski, Denise (3 prill 2019). "Lifetime Orders 2 Movies: 'Abduction Of Mary Stauffer' Starring Alyson Hannigan & 'Saving Alex'". Deadline (në anglisht).

Lidhje të jashtmeRedakto