Avranches

komunë në departamentin Manche, Francë

Avranches është një komunëFrancë. Avranches bën pjesë në departamentin Mancherajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 8090 banorë dhe sipërfaqe 4.5 km².

Avranches
Komunë
noform
Pamje nga Avranches
Stema_figura
Vendndodhja
Avranches is located in Franca
Avranches
Avranches
48°41′04″V 1°21′25″P / 48.684444°V 1.356944°P / 48.684444; -1.356944Koordinatat: 48°41′04″V 1°21′25″P / 48.684444°V 1.356944°P / 48.684444; -1.356944
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Manche
Qarku Arrondissement Avranches
Kantoni Avranches
Ndërbashkësia Mont-Saint-Michel-Normandie
Kryetari Guenaël Huet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.5 km2
Lartësia 108 m (m.n.d.)
Popullsia 8090 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 50300
INSEE 50025


ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto