Bahri Kavaja

futbollist shqiptar

Bahri Ahmet Kavaja (1 janar 1924 – 1 janar 1989) ishte futbollist shqiptar i cili ka luajtur si mbrojtës me Vllazninë dhe Dinamon si edhe me kombëtaren shqiptare.[1][2][3][4]

Bahri Kavaja
Të dhënat personale
Emri i plotëBahri Ahmet Kavaja
Data e lindjes1924 Janar 1(1-01-1924)
Vendi i lindjesShkodër, Shqipëri
Data e vdekjes1 janar 1989
Vendi i vdekjesAdelaide, Australia Jugore
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1942–1949Vllaznia Shkodër
1949–1950Dinamo Tirana
Ekipi kombëtar
1946–1950Shqipëria13(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Në vitin 1950 pas ndeshjes kundër Hungarisë, ai u arritis nga Shqipëria bashkë me shokun e tij të skuadrës Dule Vathi duke notuar mes ngjushticës së Bosforit, duke mos u rikthyer në Shqipërinë e regjimit komunist - duke u sistemuar në Zelandën e Re.[5][6]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Ekskluzive:Historia e Kampionatit të parë mbarëkombëtar të futbollit (I)". ASport.info. 9 janar 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 mars 2015. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ekskluzive:Historia e Kampionatit të parë mbarëkombëtar të futbollit (II)". ASport.info. 10 janar 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 mars 2015. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ekskluzive:Historia e Kampionatit të parë mbarëkombëtar të futbollit (III)". ASport.info. 11 janar 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 mars 2015. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Football PLAYER: Bahri Kavaja". EU-Football.info. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Magelanet Shqiptare te futbollit". Telegraf.al. 9 gusht 2012. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "SPECIALE/ Imigrimet e para të shqiptarëve në Zelandën e Re". Shqiptarja.com. 31 mars 2015. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)