Balena e kaltër

lloj gjitari detar

Balena e kaltër (lat. Balaenoptera musculus) është një gjitar deti që i përket balenave me mustaqe (Mysticeti).[1] E gjatë deri në 30 metra[2][3] dhe me një peshë maksimale te regjistruar prej 173 tonësh,[3][4] është kafsha e gjallë më e madh dhe më e rëndë e njohur ndonjëherë.[5]

Balena e kaltër
Madhësia e krahahuar me një njeri mestar
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Infrarendi: Cetacea
Gjinia: Balaenoptera
Lloji:
B. musculus
Emri binomial
Balaenoptera musculus
(Linnaeus, 1758)
Nënllojet
 • B. m. brevicauda Ichihara, 1966
 • B. m. chilensis Khalaf, 2020
 • B. m. indica Blyth, 1859
 • B. m. intermedia Burmeister, 1871
 • B. m. musculus Linnaeus, 1758
Përhapja e balena të kaltra
Sinonimet
 • Balaenoptera gibbar Scoresby, 1820 * Pterobalaena gigas Van Beneden, 1861 * Physalus latirostris Flower, 1864 * Sibbaldius borealis Gray, 1866 * Flowerius gigas Lilljeborg, 1867 * Sibbaldius sulfureus Cope, 1869 * Balaenoptera sibbaldii Sars, 1875

E gjatë dhe, me hijeshi, e hollë, trupi i balenës së kaltër është ngyrë hirtë në të kaltër sipër dhe diçka më i pakët poshtë.[6] Ka të paktën tre nënlloje të dallueshëm: B. m. musculus i Atlantikut të Veriut dhe Paqësorit të Veriut , B. m. intermedia i Oqeanit Jugor dhe B. m. brevicauda (e njohur edhe si balena e kaltër xhuxhe) i Oqeanit Indian dhe Paqësorit të Jugut. B. m. indica, që gjendet në Oqeanin Indian, mund të jetë një tjetër nënlloj. Njëjti si me balena të tjera me mustaqe, dietën e balenës së kaltër e përbëjnë pothuajse vetëm krustacetë e voglël, të njohur si krilla.[7]

Shiko dhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "American Cetacean Society Fact Sheet – Blue Whales". Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2007. Marrë më 20 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Calambokidis, J.; Steiger, G. (1998). Blue Whales. Voyageur Press. ISBN 0-89658-338-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Assessment and Update Status Report on the Blue Whale Balaenoptera musculus" (PDF). Committee on the Status of Endangered Wildlife in Canada. 2002. Marrë më 19 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Animal Records". Smithsonian National Zoological Park. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2016. Marrë më 29 maj 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Paul, Gregory S. (2010). "The Evolution of Dinosaurs and their World". The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton: Princeton University Press. fq. 19. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Species Fact Sheets: Balaenoptera musculus (Linnaeus, 1758)". Fisheries and Aquaculture Department, Food and Agriculture Organization, United Nations. Marrë më 24 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ de Koning, Jason; Wild, Geoff (1997). "Contaminant analysis of organochlorines in blubber biopsies from blue whales in the St. Lawrence Seaway". Trent University. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2007. Marrë më 29 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto