2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Bato

Bato Dardani (sundoi c. 206 – 176 p.e.r.) është një mbret Ilir i Mbretërisë Dardane. Bato ishte biri i Mbretit Longari dhe vëllai i Monunit II i cili sundoi pas tij.Bato luftoi së bashku me Romakët kundër Maqedonëve gjatë Luftës së Dytë Maqedonase. Bato është i njohur për përdorimin e avancuar të taktikave luftarake kundër Athenagoras. Bato u bë një kërcënim i madh për Maqedonasit, por pas përfundimit të luftës marrëdhëniet dardano-romake, së shpejti u dobësuan.

Shih edheRedakto

ShënimRedakto

Bato ështe i pari person i njohur me këtë emër. Ai është i njohur në historiografinë moderne si "Bato i Dardanisë",[1] dhe "Bato Dardani".[2] Në historinë moderne të librave, ai është më së shumti i indeksuar si "Bato, djali i Longarit" (nga latinishtja: Bato, Longari' filius dhe "Bato, princi i Dardanisë".

ReferimeRedakto

  1. ^ Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond (1967). Epirus: the Geography, the Ancient Remains, the History and Topography of Epirus and Adjacent Areas. Clarendon P. At the other end of the protectorate Rome obtained promises of aid from Pleuratus the Illyrian and from Bato of Dardania. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ James Arthur Dewar (1968). The Second Macedonian War. University of Wisconsin--Madison. This policy was facilitated by the accession to the Roman cause of the minor chieftains, Pleuratus of Scodra and Bato the Dardanian and Amynander, king of Athamania. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)