Beaune

komunë në departamentin Côte-d’Or, Francë

Beaune është një komunëFrancë. Beaune bën pjesë në departamentin Côte-d'Orrajonit Bourgogne. Komuna ka një popullsi prej 22218 banorë dhe sipërfaqe 31.3 km².

Beaune
Komunë
noform
Pamje nga Beaune
Stema_figura
Vendndodhja
Beaune is located in Franca
Beaune
Beaune
48°04′14″V 2°25′48″L / 48.0706°V 2.43°L / 48.0706; 2.43Koordinatat: 48°04′14″V 2°25′48″L / 48.0706°V 2.43°L / 48.0706; 2.43
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Côte-d'Or
Qarku Arrondissement Beaune
Kryetari Alain Suguenot
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31.3 km2
Lartësia 219 m (m.n.d.)
Popullsia 22218 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 21200
INSEE 21054


ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Beaune – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale