Brothers in Arms 3: Sons of War

Brothers in Arms 3: Sons of War është një video lojë e vitit 2014 me gjuajtës personi i tretë të epokës së Luftës së Dytë Botërore e zhvilluar dhe botuar nga Gameloft. U lëshua më 17 dhjetor 2014 për IOS, Android, Windows Phone.[1] Loja shërben si një vazhdim i Brothers in Arms: Hour of Heroes and Brothers in Arms 2: Global Front dhe është vendosur ende gjatë Luftës së Dytë Botërore, një luftë midis Aleatëve dhe Boshtit. Është pjesë e serisë Brothers in Arms.

Brothers in Arms 3: Sons of War
Autor Gameloft
Botues Gameloft
Dizajner
Programues
Verzioni
Viti botimit 2014
Lloji Gjuajtës personi i tretë, aksion-aventurë
Lojtar
Për moshen
Platforma IOS, Android, Windows Phone
Media
Dirijuesit

LojaRedakto

Brothers in Arms 3: Sons of War është i ngjashëm me paraardhësit e tij, megjithëse ndryshon në mënyrë drastike nga Brothers in Arms 2: Global Front, në vend të kësaj loja luhet nga perspektiva e personit të tretë si pjesa e parë, ndryshe nga ajo e personit të parë i Brothers in Arms 2: Global Front. Karakteret e lojtarëve mund, të drejtojnë tanket Sherman, të hedhin granata, të ringarkojnë dhe të gjuajnë duke përdorur butona virtuale në ekranin e prekjes dhe mund të kontrollojnë tanke të ndryshme të tilla si tanku amerikan M4 Sherman dhe sovjetik T-34.

Brothers in Arms 3: Sons of War prezanton skuadra të cilat mund të azhurnohen ose ndryshohen. Ata gjithashtu ndajnë karakteristikat e ngjashme me Frontline Commando 2. Përshtatja për këtë lojë është zgjeruar. Lojtari mund të rregulloje dhe azhurnojë armën e tij / saj për të plotësuar stilin e tyre të lojës. Armë shtesë të tilla si pushkë automatike, pushkë snajperësh, armë gjahu, hedhës raketa, pistoleta dhe thika mund të blihen nga dyqani. Karakteri i lojtarit mund të lëvizë lirisht nëpër nivel me një sistem mbulimi. Grafika është përmirësuar dhe përmban pamje vizuale më të mira.

Loja gjithashtu përmban misione anësore në të cilat lojtarët mund të zhbllokojnë më shumë armë. Disa ushtarë armik që përdorin një armë anti-ajrore mund të gjenden gjatë misioneve anësore.

VëllezëritRedakto

Vëllezërit janë ushtarë që luftojnë së bashku me ju. Aftësitë e tyre mund të azhurnohen duke përdorur dogtags ose medalje. Ato mund të blihen ndërsa përparoni nëpër misionet e fushatës (historia si Rreshter Wright). Disa vëllezër mund të fitohen duke fituar VIP Events.

Vëllezër të ndryshëm kanë aftësi të ndryshme. Për shembull, James Gann është snajper dhe mund të gjuajë një shënjestër të veçantë të kërkuar nga ju ose Barnaby Adams të cilët mund të thërrasin një sulm ajror kur ju kërkohet. Disa vëllezër gjithashtu kanë materiale harxhuese si Cain Lawrence që ka bomba Molotov ose Larry Jackson që ka një bazuka.

Këto aftësi mund të përdoren vetëm nëse ftohet. Nëse e përdorni një herë, mund ta përdorni përsëri vetëm pas një periudhe të caktuar kohe.

PërmbajtjaRedakto

Brothers in Arms 3: Sons of War, ashtu si lojërat e mëparshme, është vendosur gjatë Luftës së Dytë Botërore, këtë herë në Normandi, në vitin 1944. Loja fillon me protagonistin, Rreshter Cole Wright, duke filluar një ditar të asaj që ai përjetoi të luftës. Skuadra e tij kishte për detyrë të sulmonte një fshat pyjor të vendosur në Francë, për të marrë dokumente armike nga një feudali i okupuar. Ndërsa ishin në gjendje të gjenin skedarët, një nga vëllezërit e Wright, Jacob Hall, u vra nga një snajper armik ndërsa po ikte nga zona. Më vonë gjatë lojës, ai është i papërdorshëm dhe ikona e tij tregon se ai është KIA (killed in action; shqip për i vrarë në betejë). Një muaj më vonë, Wright u dërgua në një mision shpëtimi, për të gjetur Rachelle Dubois, e njohur si "L'Hirondelle", një luftëtare e Rezistencës franceze nga forcat armike. Me ndihmën e shokëve të tij të skuadrës, Wright ishte në gjendje të shpëtonte "L'Hirondelle" dhe ekipin e saj. Gjatë kohës së bashku, të dy ranë në dashuri me njëri-tjetrin.

Wright më pas kujton se ishte pjesë e sulmit ndaj Monte Cassino, Itali, në janar. Ekipi i tij u dërgua për të rimarrë atë që kishte mbetur nga ekipi i dështuar fillestar i sulmit dhe për të përfunduar misionin vetë. Përveç kësaj, ata kishin për detyrë të gjenin dhe të eleminonin gjeneralin Karl Herst, udhëheqësin e forcave në zonë. Gjatë misionit, Cole kishte shpëtuar Cain Lawrence, një anëtar i ekipit origjinal, por nuk arriti të shpëtojë të tjerët. Ndërsa sulmi vazhdonte, Wright e kishte pikasur Herstin dhe u përpoq të ndiqte, por nuk arriti të nxirrte gjeneralin. Pas shpëtimit të "L'Hirondelle", skuadra e Wright u urdhërua të ndalonte një karvan armik armësh për të arritur në Falaise, Francë. Skuadra e Cole prish komunikimet e tyre dhe e devijoi kolonën e armikut në një pikë prite. Wright dhe skuadra e tij ishin të suksesshëm në sulmin e tyre, duke ndaluar që autokolona të mbërrinte në qytet.

Disa ditë më parë, skuadra e Rreshter Wright urdhëroi të infiltronte një ndërtesë të Gestapos në Paris për të gjetur informacion mbi kampet e robërve lufte për misionet e ardhshme të shpëtimit. Sidoqoftë, skuadra nuk gjeti asgjë dhe u detyrua të tërhiqej nga përforcimet e armikut. Misioni nuk ishte një humbje totale, pasi ata kishin lokalizuar dhe kapur gjeneralin Alder, në mënyrë që të merrnin informacionin. Muaj më vonë, Majori Bastion, oficeri komandues i Wright, i kishte thënë atij që Sam Foster, një ushtar tjetër që e shpëtoi atë nga robëria në vitin 1942, ishte në të vërtetë një nishanxhi. Wright u kap pasi ishte në pritë kur inteligjenca e tyre ishte e keqe dhe Foster e kishte shpëtuar atë. Skuadra e tij u dërgua në Belgjikë dhe e gjurmoi. Wright përfundimisht vrau Fosterin dhe kishte menduar se çfarë do të ishte bërë, kur nuk ndjeu keqardhje për vrasjen e tij, madje edhe kur e shpëtoi.

Në shkurt, 1945, muaj më vonë, Rreshteri Wright u dërgua në Trier, Gjermani për të ndaluar një Program Gjerman "Armë-hakmarrje", nga shkaktimi i viktimave civile. Skuadra e tij sulmoi objektin dhe shkatërroi me sukses armët, duke parandaluar përdorimin e tyre. Muajin pasardhës, Bastion më në fund kishte gjurmuar gjeneralin Herst, të njëjtin gjeneral që i shpëtoi Wright-it në Monte Cassino. Herst u gjet duke u drejtuar për në Aalborg, Danimarkë, në një post gjerman dhe bunker. Sidoqoftë, Wright dhe skuadra e tij ishin në gjendje t'i zënë pritë kolonës së tij. Sidoqoftë Herst iku në bunker, por bombarduesit e kishin bombarduar atë, duke bërë që ajo të shpërbëhej. Wright, duke mos dashur që ai të shpëtojë përsëri, e ndjek pas. Cole kishte qëlluar Karl Herst, ndërsa ai u përpoq të shpëtonte nga bunkeri që shpërthente. Jashtë bunkerit, Wright vret gjeneralin. Sidoqoftë, gjatë ndjekjes së tij, Wright kishte pësuar edhe plagë dhe vdiq pak më vonë.

KritikaRedakto

Ajo ka një rezultat prej 60% në Metacritic.[2] TouchArcade i dha asaj një notë 3.5 nga pesë, duke thënë "fakti i thjeshtë që edhe ky rishikim harxhon kaq shumë kohë për të shpjeguar sistemet do të thotë për mua që loja përqendrohet më pak në komplot dhe më shumë në fitimin e parave, gjë që është turp". Pocket Gamer i dha asaj një rezultat prej 5 në 10, duke thënë "Por me kërkesa të tilla të qëndrueshme, bezdisëse dhe rraskapitëse për paratë e mia, unë e shoh të gjithë zbavitjen sa një muaj në Colditz".[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Brothers in Arms 3: Sons of War release date for iOS" (në anglisht). Marrë më 17 dhjetor 2014.
  2. ^ "Brothers in Arms 3: Sons of War Metacritic listing" (http://www.metacritic.com/game/ios/brothers-in-arms-3-sons-of-war). Metacritic.
  3. ^ Brown, Mark, 18 dhjetor 2014, "Brothers in Arms 3: Sons of War review" (http://www.pocketgamer.co.uk/r/iPhone/Brothers+in+Arms+3/review.asp?c=63043). Pocket Gamer.