Bruno Telushi

futbollist shqiptar

Bruno Telushi (lindur më 14 Nëntor 1990Vlorë) është një futbollist shqiptar i cili luan si mesfushor por është dhe kapiteni i klubit shqiptar Flamurtari VlorëKategorinë Superiore.

Bruno Telushi
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1990-11-14) 14 Nëntor 1990 (32 vjeç)
VendlindjaVlorë, Shqipëri
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Flamurtari
Numri17
Karriera me të rinjtë
2000–2007Flamurtari
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2011Virtus Entella20(0)
2011–Flamurtari128(9)
Karriera ndërkombëtare
2006–2007Shqipëria U172(0)
2011–2012Shqipëria U214(1)
2012Shqipëria0(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 1 mars 2014

Karriera me klubeRedakto

FlamurtariRedakto

Ai u rikthye te klubi i qytetit të tij të lindjes Flamurtari Vlorë në vitin 2011 dhe menjëherë u promovua në skuadrën e parë, pavarësisht se ishte një zëvëndësim i papërdorur në të tre ndeshjet e skuadrës në Europa League në fillim të sezonit. Ai bëri debutimin e tij me Flamurtarin më 11 Shtator 2011 në një ndeshje kundër skuadrë së sapongjitur Kamza, e cila u mbyll me fitoren 2–1, me Telushin i cili luajti 90 minuta.[1]

Në Nëntor 2014, ai u vendos si kapteni i ri i skuadrës, duke zëvëndësuar mbrojtësin Franc Veliu.[2]

TrofeRedakto

KlubetRedakto

Flamurtari

ReferimeRedakto

  1. ^ "Flamurtari vs. Kamza 2 – 1" (në anglisht). Soccerway. 11 shtator 2011. Marrë më 14 tetor 2011.
  2. ^ "Telushi gradohet kapiten i vlonjatëve". Panorama Sport. 11 nëntor 2014. Marrë më 3 janar 2015.