Cetancodontamorfa është një grup i artiodaktilave  përcaktuar,[1] sipas Spaulding et al ., si Whippomorpha "plus të gjitha taksat e zhdukura që lidhen më ngushtë me anëtarët e gjallë të Whippomorpha sesa me ndonjë specie tjetër të gjallë".[2] Janë bërë përpjekje për të riemërtuar Whippomorpha në Cetancodonta, por i pari mban precedent. [3]

Cetacodontamorpha
Nijlpaard.jpg
Amazonas Flussdelfin Apure Duisburg 02.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Nënfilumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Pa klasifikuar:
Cetancodontamorpha

Spaulding et al., 2009
Subtaxa

Whippomorpha është grup që përmban Cetacea (balenat, delfinët, etj.) dhe hipopotamët .[4] Sipas Spaulding et al ., Anëtarët e grupit të rrjedhin whippomorph ( d.m.th. , "rrjedhin-whippomorphët") përfshijnë taksa të tilla si familja Entelodontidae dhe gjinia Andrewsarchus.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2012. Marrë më 19 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Relationships of Cetacea (Artiodactyla) among mammals: increased taxon sampling alters interpretations of key fossils and character evolution". PLoS ONE. 4 (9): e7062. 2009. doi:10.1371/journal.pone.0007062. PMC 2740860. PMID 19774069. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Asher, Robert J.; Helgen, Kristofer M. (2010). "Nomenclature and placental mammal phylogeny". BMC Evolutionary Biology. 10: 102. doi:10.1186/1471-2148-10-102. PMC 2865478. PMID 20406454. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ A higher-level MRP supertree of placental mammals