Christian Abbiati

futbollistë italian

Christian Abbiati (Italisht: [ˈkristjan abˈbjaːti]; lindur më 8 korrik 1977) është një ish futbollist profesionist italian i cili ka luajtur si portier.

Christian Abbiati
Christian Abbiati (cropped).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëChristian Abbiati
Data e lindjes (1977-07-08) 8 Korrik 1977 (43 vjeç)
Vendi i lindjesAbbiategrasso, Itali
Gjatësia1.91 m
PozicioniPortier
Karriera në rini
1991–1992Trezzano
1992–1993Assago
1993–1994Corsico
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1998Monza52(0)
1995–1996Borgosesia (huazim)29(0)
1998–2016Milan281(0)
2005–2006Juventus (huazim)19(0)
2006–2007Torino (huazim)36(0)
2007–2008Atlético Madrid (huazim)21(0)
Gjithsej438(0)
Ekipi kombëtar
1998–2000Italia U2120(0)
2003–2005Italia4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 nëntor 2005

Abbiati, i cili ishte pjesë e Milanit që nga viti 1996, e nisi karrierën si profesionist te Monza, para se të kalonte te Milani ku luajti më shumë se 300 ndeshje zyrtare. Ai gjithashtu pati periudha si i huazuar te Borgosesia Calcio, Juventus, Torino dhe Atlético Madrid. Gjatë karrierës së tij ai fitoi tre tituj të Serie A, një Kupë Italie, dy Superkupa Italiane, një Ligë Kampionesh dhe UEFA Super Kupë.

Abbiati u thirr për herë të parë në ekipin kombëtar italian në vitin 2000 ku ai ishte portier rezervë në Euro 2000, ku ekipi arriti në finale. Debutimi i tij erdhi tre vite më vonë në një ndeshje miqësore kundër Zvicrës. Ai zhvilloi gjithsej katër paraqitje me të kaltrit.

KarrieraRedakto

KombëtarjaRedakto

TrofeRedakto

KlubeRedakto

Milan[1][2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Christian Abbiati". acmilan.com (në anglisht). A.C. Milan. Marrë më 16 dhjetor 2015.
  2. ^ "Christian Abbiati" (në anglisht). Eurosport. Marrë më 16 dhjetor 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto