Christina Aguilera

këngëtare amerikane

Christina Maria Aguilera lindi më 18 Dhjetor 1980New York City, New York. Është një këngtare të muzikës Pop amerikane.

Christina Aguilera
Christina Aguilera at the D23 Expo, 2019.png
Të dhëna
Emri i lindjesChristina Maria Aguilera
Gjithashtu të njohur siXtina (Stripped, 2002)
Baby Jane (Back to Basics, 2006)
Data e lindjes18 Dhjetor,1980
PrejardhjaFlag of the United States.svg New York City, New York, ShBA
ZhanretPop, Dance, R&B, Ballad, Jazz, Soul
ProfesionetKëngëtare
producente
Vitet aktive1998
Shtëpitë diskografikeRCA

BiografiaRedakto

Aguilera ka lindur në Staten Island, New York City, New York, në një familje ku babai i saj ishte një ekuadorian i bardhë, ndërsa mamaja e saj ishte me prejardhje nga Irlanda, duke e bërë kështu katolike. Por prindërit e saj do të ndaheshin dhe në rrethana të tilla, nëna e merr atë së bashku me të motrën tek gjyshja e tyre në një zonë ku jetonin vetëm jakat e bardha. Christina ka treguar se i ati i saj gjithmonë ishte jashtëzakonisht impulsiv, kontrollues dhe keqtrajtonte pjesëtaret e familjes. Kjo tregohet edhe në këngën "I'm OK", si dhe "Oh Mother". Edhe pse i ati i Christina është përpjekur që të lidhet sërisht me të bijën, ajo ka mohuar të pajtohet me të, ndërkohë, nëna e saj është martuar për të dytën herë dhe ka ndryshuar emrin.

DiskografiaRedakto

AlbumeRedakto

Viti Emri Pozicioni në Charts
DE AT CH US GB
1999 Christina Aguilera 13 15 5 1 10
2000 Mi Reflejo ? ? 54 27 ?
2000 My Kind Of Christmas - - - 28 -
2001 Just Be Free - - - 71 -
2002 Stripped 6 10 5 2 2
2006 Back to Basics 14 15 6 1 8
2008 Keeps Gettin' Better: A Decade Of Hits 20 10 14 9 10
2010 Bionic 6 3 2 3 1
2012 Lotus 13 13 10 7 28
2018 Liberation 11 9 3 6 17

Këngët me te njohuraRedakto

DVDRedakto

  • 2000: Genie gets her wish
  • 2000: Live in LA
  • 2001: My Reflection
  • 2004: Stripped – Live in the U.K.


  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.