Cristin Milioti (lindur më 16 gusht 1985) është një aktore dhe këngëtare amerikane. Ajo është e njohur më së shumti për rolin e Nënës në komedinë amerikane How I Met Your Mother nga 2013 në 2014, dhe për punën e saj në prodhime teatrore të tilla si That Face, Stunning dhe mjuziklin fitues të Tony Award Once, për të cilin ajo fitoi Çmimin Grammy dhe ishte nominuar për një Tony Award. Ajo gjithashtu ka luajtur rolin e Teresa Petrillo Belfort në filmin 2013 The Wolf of the Wall Street, Betsy Solverson në sezonin e dytë të Fargo (2015) dhe Sarah në filmin Palm Springs në vitin 2020 përballë Andy Samberg.

Cristin Milioti

Jeta e hershme

Redakto

Milioti u lind më 16 gusht 1985 në Cherry Hill, New Jersey.[1] Ajo është me origjinë italiane, dhe e quan familjen e saj "Olive Garden Italian". Në shkollën e mesme, ajo gjeti dashurinë e saj për të vepruar në Long Lake Camp for the Arts në Long Lake, New York.[2] Ajo u diplomua në vitin 2003 nga Cherry Hill High School East, ku filloi të interpretojë në shfaqje shkollore.[3] Ajo mori kurse për aktrim në Universitetin e New York-ut, por u tërhoq gjatë vitit të saj të parë.[4][5]

Karriera

Redakto
 
Milioti duke luajtur ukulele në 2013

Rolet e para të aktrimit të Miliotit ishin pjesë e reklamave kombëtare të fushatës reklamuese, veçanërisht një për Ford Edge.[6] Ajo gjithashtu u shfaq në programe televizive si 30 Rock dhe filma të tillë si Greetings from the Shore. Milioti njihet gjithashtu për performancat e saj skenike. Në vitin 2007, ajo u shfaq në Broadway si Alice Ashbrook në adaptimin fitues të çmimeve të Helen Edmundson të romanit të Coram BoyJamila Gavin.[7] Ajo ishte ylli i vitit 2010 i That Face,[8] duke marrë një nominim për Çmimin Lucille Lortel për Aktoren kryesore të shquar për punën e saj në Stunning.[9] Në 2012, ajo mori një nominim për Tony Award për kategorinë Aktorja më e Mirë në një Muzikal për punën e saj në Once, një shfaqje në të cilën ajo kishte interpretuar nga 2011 në 2013.[10] Performanca e saj Once, me shokun kryesor solist Steve Kazee, fitoi Çmimin Grammy për Albumin më të Mirë të Teatrit Muzikor 2013. Ajo gjithashtu lexoi me zë të lartë një histori të shkurtër për episodin "Aventurë" 2011 This American Life.[11] Në 2012 ajo u shfaq në disa këngë të albumit debutues të Glen Hansard Rhythm and Repose.

Në vitin 2013, Milioti ishte hedhur në CBS Sitcom How I Met Your Mother si titullarja Nëna, shfaqet për herë të parë në finalen e sezonit të tetë, titulluar "Diçka e re", dhe u promovua në një seri të rregullt për të treguar për sezonin e nëntë dhe përfundimtar.[12] Milioti portretizoi gruan e parë të Jordan Belfort (të luajtur nga Leonardo DiCaprio), Teresa Petrillo, në filmin Martin Scorsese të vitit 2013, The Wolf of Wall Street.[13] Në shkurt 2014, ajo u hodh në rolin e Zelda, femra kryesore në komedinë A to Z të NBC-së, e cila u shfaq premierë atë tetor dhe u transmetua për një sezon prej 13 episodesh.[14] Në 2015, ajo bashkë-luajti në sezonin e dytë të FargoFX si Betsy Solverson, gruaja e goditur nga kanceri i trupës së shtetit Lou Solverson dhe nëna e zëvendëses së ardhshme Molly Solverson. Në vitin 2017, Milioti u shfaq në sezonin e katërt të spektaklit shkencor-shkencor Black Mirror si Nanette Cole në episodin "USS Callister".

Në vitin 2020 Milioti luajti në komedinë fantastiko-shkencore të vlerësuar kritikisht Palm Springs, e cila u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance në janar dhe në Hulu në korrik.[15]

Kreditë

Redakto
 
Milioti në Joe's Pub në New York, 2013
Viti Titulli Roli Shënime
2007 Greetings from the Shore Didi
2009 Year of the Carnivore Sammy Smalls
2011 Ashley Cristin Short film
2012 Sleepwalk with Me Janet Pandamiglio
2012 I Am Ben The Journalist
2012 The Brass Teapot Brandi
2013 Bert and Arnie's Guide to Friendship Faye
2013 The Wolf of Wall Street Teresa Petrillo Belfort
2014 The Occupants Lucy
2015 It Had to Be You Sonia
2017 Breakable You Maud Weller
2020 Palm Springs Sarah Wilder

Televizioni

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
2006 3 lbs Megan Rafferty Episode: "Bad Boys"
2006–07 The Sopranos Catherine Sacrimoni 3 episodes
2009 The Unusuals Sketch Artist 2 episodes
2010 The Good Wife Onya Eggertson Episode: "Taking Control"
2011 30 Rock Abby Flynn/Abby Grossman Episode: "TGS Hates Women"
2011 Nurse Jackie Monica Episode: "...Deaf Blind Tumor Pee-Test"
2013–14 How I Met Your Mother Tracy McConnell / The Mother 14 episodes
2014–15 A to Z Zelda Vasco 13 episodes
2015–16 The Mindy Project Whitney 5 episodes
2015 Family Guy Becca (voice) Episode: "Roasted Guy"
2015 Fargo Betsy Solverson 9 episodes
2016–18 The Venture Bros. Sirena / various (voice) 8 episodes
2017 Black Mirror Nanette Cole Episode: "USS <i id="mwAUQ">Callister</i>"
2018 No Activity Frankie 8 episodes
2019 Modern Love Maggie Mitchell 2 episodes
2020 Mythic Quest: Raven's Banquet Bean Episode: "A Dark Quiet Death"
2020 Made for Love Hazel Green Main cast, upcoming series

Skenë

Redakto
Viti Titulli Roli Vendi
2006 The Lieutenant of Inishmore Mairead (Understudy) Lyceum Theatre
2007 Coram Boy Alice Ashbrook Imperial Theatre
2007 The Devil's Disciple Essie Irish Repertory Theatre
2008 Crooked Laney
2008 Some Americans Abroad Katie Taylor
2009 The Heart is a Lonely Hunter Mick Kelly New York Theatre Workshop
2009 Stunning Lily Lincoln Center Theater
2010 The Little Foxes Alexandra New York Theatre Workshop
2010 That Face Mia Manhattan Theatre Club
2011 Once[16] Girl American Repertory Theatre
New York Theatre Workshop
2012–13 Bernard B. Jacobs Theatre
2015–16 Lazarus Elly New York Theatre Workshop
2017 After The Blast Anna Lincoln Center Theater

Çmime dhe nominime

Redakto
Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2011 Lucille Lortel Award Outstanding Lead Actress That Face Kandidat/e [17]
2012 Tony Award Best Actress in a Musical Once Kandidat/e [18]
2013 Grammy Award Best Musical Theater Album Once Fitues/e [19]
2016 Critics' Choice Television Award Best Supporting Actress in a Movie/Miniseries Fargo Kandidat/e [20]
2018 MTV Movie &amp; TV Award Most Frightened Performance Black Mirror Kandidat/e [21]

Referime

Redakto
 1. ^ Kaufman, Joanne (May 3, 2012). "A Cultural Conversation With Cristin Milioti: There Once Was a Girl", The Wall Street Journal, p. D4.
 2. ^ Goldblatt, Henry. "'How I Met Your Mother': Meet The Mother, Cristin Milioti, for the first time – Exclusive" (në anglisht). Entertainment Weekly. Marrë më 28 janar 2014.
 3. ^ Reich, Ronni. "Cherry Hill native Cristin Milioti, a wannabe singer-songwriter, is the singing, songwriting heroine of 'Once'", The Star-Ledger, March 18, 2012. Accessed October 28, 2018. "Cristin, who attended Cherry Hill High School East, got her start in theater through school plays, bowing as the Artful Dodger in Oliver! and Eponine in Les Misérables — a role she says she would love to return to."
 4. ^ Adam B. Vary. "The Mother On "How I Met Your Mother(HIMYM)" Explains Everything You Need To Know About Her" (në anglisht). Buzzfeed.com. Marrë më 2014-03-16.
 5. ^ HIMYM Podcast: Season 9, episode 5
 6. ^ "Ford Edge – Same City Better View (Milioti is in the back seat, gazing out the vehicle's sunroof)" (në anglisht). Splendad.com. Marrë më 2013-05-19.
 7. ^ Isherwood, Charles (2007-05-03). "Coram Boy - Theater - Review". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2017-08-25.
 8. ^ Terry Teachout, A Commanding Debut, Wall Street Journal, 21 May 2010, p. W5
 9. ^ Cox, Gordon (5 prill 2010). "Lortel Award nominations announced". Variety (në anglisht).
 10. ^ "Tony Awards Nominations: Actress (Musical)" (në anglisht). Gold Derby. Arkivuar nga origjinali më 2013-10-03.
 11. ^ "#448: Adventure!" (në anglisht). This American Life. Marrë më 2013-12-11.
 12. ^ Rorke, Robert (2013-05-14). "'How I Met Your Mother' finally reveals mom's identity" (në anglisht). NYPOST.com. Marrë më 2013-05-19.
 13. ^ "Tony Award Nominee Cristin Milioti Weds DiCaprio In Scorsese's Wolf Of Wall Street" (në anglisht). Marrë më 15 maj 2013.
 14. ^ Andreeva, Nellie (12 shkurt 2014). "Cristin Milioti Tapped As Co-Lead For NBC Comedy Pilot 'A To Z'" (në anglisht). Deadline. Marrë më 20 shtator 2014.
 15. ^ Truitt, Brian. "'Palm Springs' breakout Cristin Milioti shares the trickiest part of being in a time loop". USA Today (në anglisht). Marrë më 12 korrik 2020.
 16. ^ Jones, Kenneth (28 shkurt 2012). "Once Begins Broadway Run; Steve Kazee and Cristin Milioti Play Musicians Who Are "Falling Slowly"". Playbill (në anglisht). Marrë më 13 korrik 2020.
 17. ^ "2010 Nominations and Recipients". lortelaward.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2015-10-19. Marrë më 2015-12-16.
 18. ^ "Once, Clybourne Park, Porgy and Bess, Audra McDonald, Salesman Win 2012 Tony Awards". Playbill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-12-10. Marrë më 2015-12-16.
 19. ^ "Past Winners Search" (në anglisht). Grammy.Com.
 20. ^ "'Mad Max,' 'Fargo' Top Critics' Choice Nominations" (në anglisht). Critics' Choice Awards. 14 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015.
 21. ^ Nordyke, Kimberly (3 maj 2018). "MTV Movie & TV Awards: 'Black Panther,' 'Stranger Things' Top Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2018. Marrë më 3 maj 2018.

Lidhje të jashtme

Redakto