Dafina (bimë)

lloj i bimëve
(Përcjellë nga Dafina)
Dafina
CaliforniaBayLaurelFlowers crwb.jpg
Laurus nobilis
Klasifikimi shkencor
mbretëria: Bimë
ndarja: Magnoliophyta
klasa: magnoliopsida
rendi: Laurales
familja: Lauraceae
gjinia: Laurus
lloji: Laurus nobilis
Emërtimi shkencor:Laurus nobilis


Dafina (Laurus nobilis), është një bimë aromatike e familjes Lauraceae.

PërshkrimiRedakto

Bima përbëhet prej gjetheve dhe fryteve të thara të dafinës ose të larit. [1]

KarakteristikatRedakto

 
Laurus nobilis

Dafinat janë të ndryshme në madhësi dhe lartësi, nganjëherë duke arritur në 10-18 metra të gjata.[2]

Lulet e dafinës janë me ngjyrë të verdhë të zbehtë në të gjelbër, rreth 1 cm diametër, dhe ato çelin dyshe pranë një gjetheje. Gjethet janë 6-12 cm të gjata dhe 2-4 cm të gjera. Frutat janë kokrra të vogla të zeza me shkëlqim rreth 1 cm të gjata.

ReferimeRedakto

  1. ^ Bimet mjekesore ne Familje
  2. ^ Stace, C. A. (2010). New Flora of the British Isles (bot. Third). Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. ISBN 9780521707725. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)