Dennis Lee Hopper (17 maj 1936 - 29 maj 2010) ishte actor dhe kineast amerikan, i njohur si autor i kult filmit Easy Rider, a në vitet 1980-ë vlerësohet me disa role negative në filma holivudian[1].

Dennis Hopper
Dennis Hopper at the 62nd Academy Awards cropped and altered.jpg
Dennis Hopper, në ndarjen e 62-të të Academy Awards
Informacione personale
Ditëlindja 17 maj 1936
Vendlindja Dodge City, Kansas, U.S. Flag of the United States.svg SHBA
Vendvdekja Venice, California, SHBA
Bashkëshort(ja) Brooke Hayward
(1961–1969)
Michelle Phillips
(Oct 1970 – Nov 1970)
Daria Halprin
(1972–1976)
Katherine LaNasa
(1989–1992)
Victoria Duffy
(1996–2010)
Kombësia amerikane

FilmografiaRedakto

Metrazhi i gjatëRedakto

Më vonë:

  • Alpha and Omega (2010)

Metrazhi i shkurtëRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Hornaday, Ann (May 29, 2010). Dennis Hopper's influential career came full-circle. washingtonpost.com; The Washington Post. Retrieved 2010-05-30.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Dennis Hopper – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale