Donis Xhemë Avdijaj (lindur më 25 gusht 1996) është një futbollist profesionist, i cili luan si sulmues, i cili së fundmi ka luajtur për klubin Skocez Heart of Midlothian dhe ekipin kombëtar të Kosovës. Ai më parë përfaqësoi Gjermaninë në nivelin ndërkombëtar të të rinjve.

Donis Avdijaj

Avdijaj me Sturm Graz më 2015.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDonis Xhemë Avdijaj
Datëlindja25 gusht 1996
VendlindjaOsnabrück, Gjermani
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
2001–2006SV Atter
2006–2011VfL Osnabrück
2011–2014Schalke 04
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2014Schalke 04 II11(4)
2014–2018Schalke 049(2)
2014–2016Sturm Graz (huazuar)42(9)
2018Roda JC (huazuar)11(3)
2018–2019Willem II15(4)
2019–2020Trabzonspor8(1)
2020Heart of Midlothian3(0)
Karriera ndërkombëtare
2011Gjermania U162(2)
2012–2014Gjermania U1713(10)
2013–2014Gjermania U192(0)
2017–Kosova6(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 qershor 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 nëntor 2018

Jeta e hershme

Redakto

Avdijaj lindi në Osnabrück, Gjermani nga prindër shqiptarë të Kosovës nga Burimi, ai ndoqi Gesamtschule Berger Feld deri në 2012–13.[1]

Karriera e klubit

Redakto

Schalke 04

Redakto

Pasi shënoi 59 gola në 53 ndeshje për U17 dhe 17 gola në 24 ndeshje për U19, Avdijaj u bë një lojtar i ekipit të parë.[2] Ai u thirr për herë të parë në një konkurs të madh më 17 shtator 2014 për të marrë pjesë në ndeshjen e fazës së grupeve të Champions League 2014–15 UEFA kundër Chelsea, ku ai nuk hyri për të luajtur.[3]

Huazimi në Sturm Graz

Redakto

Më 13 janar 2015, në afatin kalimtar të dimrit, Avdijaj shkoi në një marrëveshje huazimi 18-mujor në anën austriake Sturm Graz. Ai bëri debutimin e tij për Sturm Graz në një ndeshje miqësore kundër Kalsdorf dhe shënoi një gol.[4]

Heart of Midlothian

Redakto

Më 20 Janar 2020, Avdijaj u bashkua me skuadrën e Premiership Skocez Heart of Midlothian, me një kontratë gjashtë mujore.[5] Pasi nënshkroi për Hearts, Avdijaj tha "Nuk ka asnjë vend, asnjë qytet në botë ku unë nuk shënoj [një gol]. Unë shënoj kudo."[6] Dy ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij për Hearts në një barazim pa gola kundër Ross County.[7]

Karriera ndërkombëtare

Redakto

Kosova

Redakto

Më 10 nëntor 2016, dy ditë para një ndeshjeje me Turqinë, ai u bashkua me KosovënAntalia, por në ndeshjen me Turqinë, nuk mund të luante sepse kjo nuk u lejua nga FIFA.[8] Më 20 mars 2017, ai mori thirrjen nga Kosova në një ndeshje kundër Islandës.[9] Më 24 mars 2017, FIFA pranoi kërkesën e Avdijajt për të luajtur për Kosovën[10] dhe në të njëjtën ditë ai bëri debutimin e tij në një ndeshje të kualifikimeve të Kupës së Botës FIFA 2018 kundër Islandës.[11]

Statistikat e karrierës

Redakto
Redaktuar më 1 qershor 2020[12][13]
Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Schalke 04 II 2014–15 Regionalliga 11 4 11 4
Sturm Graz (huazim) 2014–15 Austrian Bundesliga 17 6 0 0 17 6
2015–16 Austrian Bundesliga 25 3 2 3 1 1 28 7
Total 42 9 2 3 1 1 45 13
Schalke 04 2016–17 Bundesliga 9 2 0 0 3 0 12 2
2017–18 Bundesliga 0 0 0 0 0 0
Total 9 2 0 0 3 0 12 2
Roda JC (huazim) 2017–18 Eredivisie 11 3 1 1 2 0 14 4
Willem II 2018–19 Eredivisie 15 4 3 4 18 8
Trabzonspor 2019–20 Süper Lig 8 1 2 0 8 0 18 1
Heart of Midlothian 2019–20 Scottish Premiership 3 0 0 0 3 0
Total në karrierë 99 23 8 8 12 1 2 0 121 32

Ndërkombëtare

Redakto
Redaktuar më 17 nëntor 2018[14]
Skuadra kombëtare Viti Paraqitje Gola
Kosova
2017 2 0
2018 4 2
Total 6 2

Referime

Redakto
 1. ^ "unsere erfolgreichsten Fussballschüler". Gesamtschule Berger Feld (në gjermanisht). Gesamtschule Berger Feld. Marrë më 27 korrik 2018. Donisi Avdijai - Schüler an der GEBF bis 2012/13
 2. ^ Donis Avdijaj: Why Did Schalke Send €49 Million Talent to Sturm Graz? Bleacher Report
 3. ^ Chelsea vs. Schalke 04 - 17 September 2014 - Soccerway
 4. ^ Donis Avdijaj huazohet nga Schalke shënon gol në Austri Arkivuar 19 tetor 2017 tek Wayback Machine Shqiptarja.com
 5. ^ "Avdijaj completes Hearts move" (në anglisht). Heart of Midlothian. 20 janar 2020.
 6. ^ McLauchlin, Brian (21 janar 2020). "Hearts sign Donis Avdijaj on six-month deal after forward leaves Trabzonspor". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 24 janar 2020.
 7. ^ "Ross County–Heart of Midlothian (Match Report)" (në anglisht). Heart of Midlothian. 22 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2020. Marrë më 2 shtator 2020. Hearts: Pereira, Souttar, Bozanic (Walker, 80'), Washington, Naismith, Garuccio, Halkett, Moore, Dikamona (Ikpeazu, 61'), Irving, Avdijaj (Henderson, 61'). Subs: Zlamal, White, MacLean, Damour
 8. ^ "Donis Avdijaj i bashkohet Përfaqësueses së Kosovës". Football Federation of Kosovo. 10 nëntor 2016.
 9. ^ "Bunjaki publikoi listën e futbollistëve për ndeshjen kundër Islandës". Football Federation of Kosovo. 20 mars 2017.
 10. ^ "Ekskluzive: Donis Avdijaj merr leje nga FIFA". Gazeta Express. 24 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2017. Marrë më 24 mars 2017.
 11. ^ "Donis Avdijaj futët në lojë, vesh për herë të parë fanellën e Kosovës". Kosova Press. 24 mars 2017.
 12. ^ "Donis Avdijaj » Club matches". worldfootball.net (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2018.
 13. ^ "Donis Avdijaj". Soccerway (në anglisht).
 14. ^ "Donis Avdijaj". EU-football.info (në anglisht).

Lidhje të jashtme

Redakto