DreamWorks Animation

Studio animacioni amerikane
(Përcjellë nga Dreamworks Animation)

DreamWorks Animation LLC (DWA, njohur edhe si DreamWorks Animation Studios, edhe thjesht si DreamWorks) është një studio amerikane e animacionit që prodhon filma dhe seri të animuara dhe është filiale e Universal Pictures, një dikaster i NBCUniversal, që në vetvete është pjesë e Comcast. Studioja ka lëshuar gjithsej 46 filma artistikë deri në qershor 2023, 44 prej të cilëve janë paraqitur në kinema. Katalogu i tyre përfshin disa nga filmat më fitimtarë të të gjitha kohërave, me Shrek 2 (2004) duke qenë më fitimtari në kohën e premierës së vet. Filmi i parë i studios ishte Antz, me premierën më 2 tetor 1998 - ndërsa filmi i saj më i fundit ishte Ruby Gilman, Teenage Kraken i ëshuar më 30 qershor 2023.

DreamWorks Animation SKG, Inc.
LlojiDivizion (1994-2004)
Publike (2004-2016)
Filial (2016-vijon)
IndustriaFilma të animuar
Themeluar në12 tetor 1994; 29 vite më parë (1994-10-12) (si pjesë e DreamWorks Pictures)
27 tetor 2004; 19 vite më parë (2004-10-27) (si DreamWorks Animation SKG)
Zyrat qendroreGlendale, Kaliforni
Redwood City, Kaliforni, ShBA
Njerëzit kyç
Jeffrey Katzenberg, Shef ekzekutiv
Roger Enrico, Kryetar
Lew Coleman, President
Faqja e internetitdreamworks.com

DreamWorks Animation është nën-firma e DreamWorks SKG.

Filma animuar tradicionale (2D) Redakto

Filma ndalimi lëvizje Redakto

CGI filma animuar Redakto

CGI filma animuar shpërndarë nga Paramount Pictures Redakto

Filmat i bërë nga kompjuter afër 20th Century Fox Redakto

Filmat tjerë Redakto

Speciale TV Redakto

Filma shkurt Redakto

Seriale animuar tradicionale (2D) Redakto

CGI seriale animuar Redakto

Burime Redakto

Historia Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Shiko edhe Redakto