Madagascar është një film i animuar komedi prodhuar nga DreamWorks Animation dhe shpërndarë nga DreamWorks Pictures. Komploti ndjek një grup kafshësh të një kopshti zoologjik që e gjejnë veten të larë në breg në ishullin eponim pas një serie fatkeqësish, ku ata bëhen miq me një grup lemurësh pasi i mbruan ata nga fosat e egër. Sidoqoftë, problemet lindin kur Alex, një luan dhe i vetmi mishngrënës i grupit, ngadalë i nënshtrohet anës së tij të egër.

Madagascar
Regjia ngaEric Darnell
Tom McGrath
Shkruar ngaMark Buton
Billy Frolick
Tom McGrath
Eric Darnell
ProdhuesiMireille Soria
LuajnëBen Stiller
Chris Rock
Jada Pinkett Smith
David Schwimmer
Sacha Baron Cohen
Andy Ritcher
MontazhiH. Lee Peterson
MuzikaHans Zimmer

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaDreamWorks Pictures
Data e publikimit
27 maj 2005
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti75 milion dollarë[1]
Fitimi532.7 milion dollarë

Lëshuar më 27 maj 2005, ai mori kritika të ndryshme nga kritikët, por ishte një sukses në box office, dhe ishte filmi i gjashtë me fitime më të mëdha të vitit 2005. Filmi lançoi një ekskluzivitet duke përfshirë vazhdimet e drejtpërdrejta Madagascar: Escape 2 Africa (2008) dhe Madagascar 3: Europe's Most Wanted (2012); film spin-off Penguins of Madagascar (2014); disa filma të shkurtër, seri televizive dhe speciale; dhe një numër video lojërash, tërheqje të parkut tematik dhe shfaqje të drejtpërdrejta në skenë.

Filmi u transmetua në gjuhën shqipe, dubluar dhe me titullin Madagaskar.

Përmbajtja Redakto

Central Park Zoo, Marty, një zebër, feston ditëlindjen e tij të dhjetë, por është mërzitur me rutinën e tij të përditshme dhe dëshiron të përjetojë të egra. Miku më i mirë i Marti është Aleksi, një luan, i cili gëzon të tregojë për publikun dhe statusin e tij të famshëm si "Mbreti i Nju Jorkut". Alex përpiqet të gëzojë Marty, por Marty, ende i pakënaqur, mëson se pinguinët e kopshtit zoologjik - Skipper, Kowalski, Rico dhe Private - po përpiqen të shpëtojnë dhe i ndjek ata jashtë. Aleks, Melman (gjirafë) dhe Gloria (hipopotam) ndjekin Martin dhe përpiqen ta bindin atë që të kthehet. Të katër, së bashku me pinguinët dhe dy shimpanzetë me emrin Mason dhe Phil, mblidhen në Grand Central Station ku autoritetet i qetësojnë ata duke përdorur armë qetësuese. Nën presionin e aktivistëve anti-robëri, kopshti zoologjik është i detyruar të dërgojë kafshët e arratisura përmes detit në një rezervat të kafshëve të egra keniane. Gjatë udhëtimeve të tyre, pinguinët shpëtojnë dhe marrin anijen, me qëllim që ta çojnë në Antarktidë. Aleksi, Marti, Melman dhe Gloria që janë brenda një kutie bien në det afër bregut në Madagaskar.

Kafshët hasin një tufë lemurësh të udhëhequr nga mbreti Julien XIII. fossa grabitqare sulmon lemurët, por tremben nga pamja e frikshme e Aleksit. Aleksi fajëson Martin për gjendjen e vështirë të grupit dhe përpjekjet për të sinjalizuar për ndihmë për t'u kthyer në civilizim. Marti gjen se egra është pikërisht ajo që po kërkonte dhe Gloria dhe Melman së shpejti u bashkuan me të në shijimin e ishullit. Aleksi përfundimisht vjen rreth, por pa biftekët e papërpunuar që iu siguruan në kopshtin zoologjik, uria fillon dhe ngasja e tij e pre fillon të shfaqet. Mbreti Julien i ka lemurët miqësinë me kafshët e kopshtit zoologjik me shpresën se prania e Aleksit do të mbajë larg fossa, pavarësisht paralajmërimeve të këshilltarit të tij Maurice për natyrën grabitqare të Aleksit. Kur Aleksi humb kontrollin dhe sulmon Martin, Julien e kupton se ai është një kërcënim dhe e dëbon atë në anën grabitqare të ishullit, ku jeton fossa. Duke parë se çfarë i ka ndodhur Aleksit dhe sa e rrezikshme mund të jetë e egër, Marti fillon të pendohet për vendimin e tij për të lënë kopshtin zoologjik.

Pinguinët, pasi kanë qenë në Antarktidë dhe e kanë parë atë jo mikpritëse, zbarkojnë anijen në Madagaskar. Duke parë shansin për ta kthyer Aleksin në Nju Jork, Marti kalon në anën e grabitqarit dhe përpiqet të bindë Aleksin e grizitur, të uritur për t'u kthyer, por Aleksi nuk pranon nga frika se ai do të sulmojë Martin përsëri. Fossa sulmon Martin, dhe megjithëse Gloria, Melman dhe pinguinët vijnë në ndihmë, ata janë më të shumtë në numër. Alex kapërcen instiktet e tij grabitqare, shpëton miqtë e tij dhe tremb fossa larg nga territori lemur përgjithmonë. Lemurët rifitojnë respektin e tyre për Aleksin, dhe pinguinët ia plotësojnë urinë duke e ushqyer me sushi. Ndërsa lemurët bëjnë një festë lamtumire për katërshin, pinguinët vendosin të mos japin lajmin se anija ka mbaruar karburant.

Aktorët Redakto

Box office Redakto

Në javën e parë filmi i arriti 47,224,594 dollarë me një mesatare 11,431 dollarë në 4,131 kinema, duke e bërë të tretin vend në box office në atë javë pas Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith dhe The Longest Yard.[2]

Madagascar gjithsej i fitoi 527 million dollar në të gjithë botën.

Vazhdimet Redakto

Vazhdimi i filmit të animuar e titulluar Madagascar 2: Escape 2 Africa u lëshua më 7 nëntor 2008. Një vazhdim i dytë, Madagascar 3: Europe's Most Wanted, u lëshua më 8 qershor 2012. Një film i shkurtër i quajtur The Madagascar Penguins in a Christmas Caper u lëshua me Madagascar DVD, dhe u lëshua teatralisht me Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit në Shtetet e Bashkuara. Një vazhdim të tretë, Madagascar 4, u vendos për t'u lëshuar më 18 maj 2018, por ajo u hoq për shkak të ristrukturimit të studios.[3]

Referime Redakto

  1. ^ "Madagascar" (në anglisht). The Numbers. Marrë më 3 dhjetor 2012.
  2. ^ "Weekend Box Office Results for May 27–29, 2005". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 27 nëntor 2010.
  3. ^ Lieberman, David (22 janar 2015). "DreamWorks Animation Restructuring To Cut 500 Jobs With $290M Charge". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 4 prill 2015.

Lidhje të jashtme Redakto