Friends: The Reunion është një speciale e ribashkimit të vitit 2021 të serialit televiziv amerikan Friends. Specialja u drejtua nga James Corden dhe producent ekzekutiv nga bashkëkrijuesit e shfaqjes, Marta Kauffman dhe David Crane, Kevin S. Bright, aktori kryesor i shfaqjes dhe Ben Winston (i cili gjithashtu drejtoi specialin). Specialja sheh aktorët kryesorë të rishikojnë setet e shfaqjes origjinale (si apartamentet e Friends, kafeneja Central Perk dhe shatërvani me ujë), takohen me të ftuarit që u shfaqën në shfaqje si dhe me të ftuar të famshëm, lexojnë në tryezë dhe riprodhon episodet e Friends, dhe shpërndan pamjet nga prapaskenat.[1] Kjo shënoi gjithashtu paraqitjen përfundimtare të Matthew Perry në ekran para vdekjes së tij në tetor 2023.[2][3]

Friends: The Reunion
Bazuar nëFriends
nga David Crane
Marta Kauffman
Regjia ngaBen Winston
Prezantuar ngaJames Corden
Luajnë
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Kevin S. Bright
 • Marta Kauffman
 • David Crane
 • Jennifer Aniston
 • Courteney Cox
 • Lisa Kudrow
 • Matt LeBlanc
 • Matthew Perry
 • David Schwimmer
 • Ben Winston
Kohëzgjatja104 minuta
Kompanitë e prodhimit
Transmetimi
Programi origjinalHBO Max
Transmetimi origjinal27 maj 2021
Kronologjia
Shfaqje të ngjashmeFriends (1994–2004)

Kasti Redakto

Kasti kryesor Redakto

Producentët e shfaqjeve origjinale Redakto

Prezantues Redakto

Yje mysafir Redakto

Tre aktorët që portretizuan kuartetin e berberit në "The One With All the Xhelousy" u shfaqën në segmentin e lojërave trivia. Yjet e ftuar të emisionit Danny DeVito, Ben Stiller, Julia Roberts, Brad Pitt dhe Sean Penn u përmendën dhe u shfaqën përmes pamjeve arkivore. Aktori Paul Rudd u shfaq shkurtimisht në thirrjen e perdes së fundit të serialit. Paraqitjet e regjisorit James Burrows dhe komedianit Bob Newhart u shkëputën nga speciale dhe u përdorën si klipe bonus në publikimin e HBO Max.

Referime Redakto

 1. ^ Gonzales, Erica; Mackelden, Amy (19 maj 2021). "The 'Friends' Reunion Trailer Is Here, and It's So Emotional". Harper's Bazaar (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 19 maj 2021.
 2. ^ Winton, Richard; Brennan, Matt (28 tetor 2023). "'Friends' star Matthew Perry dead at 54, found in hot tub, sources say". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 3. ^ Blankstein, Andrew; Dasrath, Diana; Melas, Chloe; Romero, Dennis (29 tetor 2023). "Matthew Perry, 'Friends' actor, dies of apparent drowning at 54" (në anglisht). NBC News. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 4. ^ Rubin, Elana (28 maj 2021). "'Friends': Lady Gaga Referenced 'A Star Is Born' Movie While Singing Phoebe Buffay's 'Smelly Cat' Song". cheatsheet.com (në anglisht). Showbiz. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2021. Marrë më 12 qershor 2021.