Matthew Steven LeBlanc (lindi më 25 korrik 1967) është një aktor amerikan. Ai fitoi njohje globale me portretizimin e tij të Joey Tribbiani në serialin NBC Friends dhe në serinë e tij spin-off, Xhoi. Për punën e tij në Friends, LeBlanc mori tre nominime në Primetime Emmy Awards. Ai gjithashtu ka luajtur si një version i fiksionalizuar i tij në Episodes (2011–2017), për të cilin fitoi një Golden Globe Award dhe mori katër nominime shtesë për Emmy Award. Ai ishte bashkë-prezantues i Top Gear nga viti 2016 në 2019. Nga viti 2016 deri në 2020, ai luajti patriarkun Adam Burns në sitcom-in CBS Man with a Plan.

Matt LeBlanc
LeBlanc më 2013
U lind në
Matthew Steven LeBlanc

(1967-07-25)korrik 25, 1967
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1987–present
Njohur për
Bashkëshorti/ja
Melissa McKnight
(m. 2003; div. 2006)
Bashkëshort/ëtAndrea Anders (2006–2014)
Fëmijë1
Nënshkrimi

Jeta e hershme Redakto

LeBlanc lindi në Newton-Wellesley Hospital, Newton, Massachusetts. Nëna e tij, Patricia (née Di Cillo), ishte një menaxhere zyre; babai i tij, Paul LeBlanc, ishte një mekanik.[1][2] Babai i tij është me prejardhje franko-kanadeze dhe nëna e tij është me prejardhje italiane, bijë emigrantësh nga Arce, Lazio.[3] Ai ndoqi Newton North High School, ku u diplomua në të njëjtin vit si komediani i ardhshëm Louis C.K.[4] Pas shkollës së mesme ai ndoqi kolegjin në Wentworth Institute of Technology në Boston. Ai u largua menjëherë pas fillimit të semestrit të dytë.[5]

LeBlanc u transferua në Nju Jork në moshën 17-vjeçare për të ndjekur një karrierë në modeling, por atij iu tha se ishte shumë i shkurtër për të qenë në industri. Karriera e tij e aktrimit filloi pasi një grua e ftoi atë për ta shoqëruar në një audicion, ku ai përfundoi duke u firmosur nga menaxheri i saj..[6] Edhe pse ai kishte rezervuar reklama dhe role televizive dhe filmash përpara Friends, ai raportohet se kishte arritur deri në njëmbëdhjetë dollarët e fundit përpara se të merrte rolin e Joey Tribbiani.[7]

Karriera Redakto

1987–1994: Karriera e hershme Redakto

 
LeBlanc në Primetime Emmy Awards të 47-të, 1995

LeBlanc u shfaq për herë të parë në një reklamë të Heinz Tomato Ketchup të vitit 1987. Në vitin 1988, ai luajti në dramën televizive TV 101 për një sezon. Në vitin 1991, ai pati një rol të përsëritur në sitcom Fox Married... with Children. Ai luajti Vinnie Verducci, një mik i familjes së protagonistit Al Bundy (Ed O'Neill) i cili shkurtimisht lidhet me vajzën e tij, Kelly (Christina Applegate). Ai gjithashtu luajti i ftuar në sezonin e parë të Red Shoe Diaries. LeBlanc luajti në dy spin-off jetëshkurtër Married... with Children: Top of the Heap (1991) dhe Vinnie & Bobby (1992).

Ai u shfaq në dy video muzikore të Bon Jovi: "Miracle,", nga soundtrack e Young Guns II më 1990 dhe "Say It Isn't So" më 2000.[8] Ai gjithashtu u shfaq në video për tekjen e Alanis Morissette "Walk Away," dhe "Night Moves" të Bob Seger.[9]

1994–2006: Friends, Xhoi dhe rolet e filmit Redakto

LeBlanc gjeti sukses si Joey TribbianiFriends; ai luajti këtë personazh për 12 vjet - 10 sezone të Friends dhe dy sezone të Xhoi. Friends ishte jashtëzakonisht i suksesshëm dhe LeBlanc (së bashku me bashkë-yjet Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matthew Perry, dhe David Schwimmer) fitoi njohje të gjerë në mesin e shikuesve. Kjo komedi e situatës së ansamblit u bë një hit i madh për NBC, duke u transmetuar të enjten në mbrëmje për dhjetë vjet.[10]

Për performancën e tij, LeBlanc mori tre nominime për Primetime Emmy Award, tre nominime për Golden Globe Award dhe një nominim për Screen Actors Guild Award. Gjatë kësaj kohe ai u shfaq gjithashtu në filmat Lookin' Italian (1994), Ed (1996), Lost in Space (1998), Charlie's Angels (2000), dhe vazhdimin e tij, Charlie's Angels: Full Throttle (2003).

Pas anulimit të Xhoi, LeBlanc njoftoi se ai do të merrte një pauzë njëvjeçare nga aktrimi në televizion, i cili përfundimisht u shndërrua në pesë vjet.[11]

2011–tani: Ringjallja e karrierës Redakto

 
LeBlanc në Golden Globes me Meryl Streep, 2012

Nga viti 2011, LeBlanc u shfaq si një version i trilluar i tij në Episodes,[12] një seri televizive rreth një ribërjeje amerikane të një serie televizive imagjinare britanike.[13][14] Seriali është shkruar nga bashkë-krijuesi i Friends, David Crane dhe partneri i tij Jeffrey Klarik.[15]Golden Globe Awards të 69-të më 2012, LeBlanc fitoi Golden Globe Award për Aktorin më të Mirë në një seri televizive, muzikore ose komedi, dhe u nominua për katër çmime të tjera Primetime Emmy.[16]

Në shkurt 2012, LeBlanc u shfaq në episodin e dytë të serisë së tetëmbëdhjetë të Top Gear, ku ai vendosi kohën më të shpejtë të xhiros në segmentin "Star in a Reasonably Priced Car" në një Kia Cee'd. Duke kaluar në 1:42.1, ai mundi rekordin e mëparshëm të shfaqjes, Rowan Atkinson, me 0.1 sekonda.[9] Ai gjithashtu u shfaq në episodin e katërt të sezonit të nëntëmbëdhjetë për të garuar në New Kia Cee'd, dhe mundi kohën e tij të mëparshme.

Në shkurt 2016, BBC njoftoi se LeBlanc kishte nënshkruar për t'u bërë një nga prezantuesit e rinj të Top Gear,[17] duke nënshkruar një marrëveshje dyvjeçare më vonë atë vit.[18] Në maj 2018, ai njoftoi se po largohej nga seriali për të kaluar më shumë kohë me familjen dhe miqtë e tij në SHBA.[19] Ai dhe Rory Reid u zëvendësuan nga bashkë-prezantuesit e rinj Paddy McGuinness dhe Andrew Flintoff në serinë e njëzet e shtatë në tetor 2018.

LeBlanc luajti rolin kryesor në serialin CBS Man with a Plan, i cili filloi të transmetohej në 2016 derisa u anulua në 2020.[20]

Jeta personale Redakto

LeBlanc ka një interes të gjerë në makina, dhe ka punuar si marangoz para se të aktrojë.[21] Ai u martua me Melissa McKnight, një modele amerikane e lindur në Britani dhe një nënë e divorcuar beqare e dy fëmijëve, në maj 2003.[22] Në vitin 1997, ata u prezantuan me njëri-tjetrin nga shoqja e McKnight, Kelly Phillips (gruaja e aktorit Lou Diamond Phillips). LeBlanc i propozoi asaj një vit më vonë.[22] Vajza e tyre, e lindur në vitin 2004, filloi të vuante kriza në moshën tetë muajshe. Në kohën kur ajo ishte dy vjeç, gjendja, që mendohej se ishte për shkak të displazisë kortikale, ishte ulur kryesisht.[22][23] LeBlanc dhe McKnight u divorcuan në tetor 2006, duke përmendur dallime të papajtueshme.[24]

LeBlanc u takua me aktoren Andrea Anders në vitin 2004, ndërsa ajo po luante si mikeshën e tij dhe në fund të dashurisë për Xhoi dhe çifti përfundimisht filloi një lidhje e cila u konfirmua në 2006 pas ndarjes së LeBlanc nga gruaja e tij Melissa McKnight.[25][26] Pas më shumë se tetë vjetësh si çift, LeBlanc njoftoi në fillim të 2015 se ai dhe Anders ishin ndarë për disa muaj.[27]

LeBlanc banon kryesisht në Pacific Palisades, Los Angeles.[28]

Filmografia Redakto

Filmat Redakto

Viti Titulli Roli Shënimet
1987 Doll Day Afternoon GI Joe Debutim filmk, film i shkurtër
1993 Grey Knight Terhue
Red Shoe Diaries 3: Another Woman's Lipstick Kyle Segment: "Just Like That"
1994 Lookin' Italian Anthony Manetti
1996 Ed Jack 'Deuce’ Cooper
1997 Red Shoe Diaries 7: Burning Up Jed Segment: "Kidnap"
1998 Lost in Space Major Don West
2000 Charlie's Angels Jason Gibbs
2001 All the Queen's Men O'Rourke
2003 Charlie's Angels: Full Throttle Jason Gibbs
2010 Jonah Hex   Executive producer
2014 Lovesick Charlie Darby

Television Redakto

Viti Titulli Roli Shënimet
1988–1989 TV 101 Chuck Bender Series regular (13 episodes)
1989 Just the Ten of Us Todd Murphy 2 episodes
1990 Anything to Survive Billy Burton Television movie
Monsters Tommy Episode: "Shave and a Haircut, Two Bites"
1991 Married... with Children Vinnie Verducci 4 episodes
Top of the Heap Main cast (7 episodes)
1992 Vinnie & Bobby Main cast (7 episodes)
1992–1993 Red Shoe Diaries Tom's Brother, Jed Cody/Kyle 2 episodes
1993 Class of '96 Frank Goodman Episode: "Bright Smoke, Cold Fire"
1994 Reform School Girl Vince Film televiziv
1994–2004 Friends Joey Tribbiani Main cast (236 episodes)
2004–2006 Xhoi Main cast (46 episodes)
2011–2017 Episodes Fictionalized version of himself[12] Main cast (41 episodes)
2012 Top Gear Vetë ai (mysafir) 1 episod
2013 Web Therapy Nick Jericho Seri rrjeti; 3 episode
Web Therapy Seri televizive; 2 episode
2015 The Prince Film televiziv; producent
2016–2019 Top Gear Vetë ai (prezantues) 24 episode (seritë 23, 24, 25, 26)
2016–2020 Man with a Plan Adam Burns Main cast (69 episodes); also executive producer
2021 Friends: The Reunion Vetë ai HBO Max special; also executive producer[29]
Top Gear: A Tribute to Sabine Schmitz Vetë ai 1 episod

Videoklipe Redakto

Viti Titulli Roli Shënime
1990 "Miracle" Friend
1991 "Into the Great Wide Open" Young man
"Walk Away" Boyfriend
1994 "Night Moves" Young man
2000 "Say It Isn't So" Unknown

Çmimet dhe nominimet Redakto


Referime Redakto

 1. ^ Tauber, Michelle (19 maj 2003). "Way to Go, Joey!". People (në anglisht). Marrë më 3 maj 2021.
 2. ^ "Matt LeBlanc takes his Italian origins to his heart". Italo-Americano (në anglisht). 16 tetor 2015. Marrë më 22 gusht 2017.
 3. ^ Rafanelli, Stephanie (17 maj 2014). "Matt LeBlanc: 'I have an ego, but I try to leave it at the door'". The Daily Telegraph (në anglisht). London, England. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2015. Marrë më 7 janar 2015.
 4. ^ Radsken, Jill (20 shtator 2015). "Louis C.K. and Matt LeBlanc, way back when". The Boston Globe (në anglisht). Marrë më 23 korrik 2021.
 5. ^ "Joey Was Here – WIT Magazine". sites.wit.edu (në anglisht). Marrë më 2021-05-30.
 6. ^ "Matt LeBlanc". IMDb (në anglisht). Marrë më 2021-05-30.
 7. ^ "Matt LeBlanc Was Down to $11 Before Friends". E! Online (në anglisht). 2019-02-01. Marrë më 2021-05-30.
 8. ^ "Bon Jovi – Say It Isn' So". YouTube (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-12-12. Marrë më 22 maj 2011.
 9. ^ a b "Top Gear; Series 18, Episode 2". BBC Two (në anglisht). Marrë më 5 shkurt 2012.
 10. ^ "Matt LeBlanc Biography – life, family, children, parents, name, story, wife, school, mother – Newsmakers Cumulation". Notable Biographies (në anglisht). Marrë më 1 dhjetor 2017.
 11. ^ "Matt LeBlanc on Life after 'Friends' and Taking a Six Year Hiatus". The Hollywood Reporter (në anglisht). 27 qershor 2014. Marrë më 30 mars 2016.
 12. ^ a b Hunt, Stacey Wilson (2011-08-17). "Emmys 2011: Matt LeBlanc on Playing Matt LeBlanc". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-04-07.
 13. ^ Rampton, James (6 janar 2011). "Episodes: The one where Matt LeBlanc plays himself...". The Independent (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2022. Marrë më 2 mars 2011.
 14. ^ "Matt LeBlanc Spoofs Himself On Comedy 'Episodes'". Access Hollywood (në anglisht). 4 janar 2011. Marrë më 2 mars 2011.
 15. ^ Parks, Tim (30 shtator 2009). "LeBlanc to star as himself on 'Episodes'". Digital Spy (në anglisht). Marrë më 30 shtator 2009.
 16. ^ "Nominations & Winners". Golden Globes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2010. Marrë më 16 janar 2012.
 17. ^ "Matt LeBlanc joins Top Gear!". Top Gear (në anglisht). 4 shkurt 2016. Marrë më 4 shkurt 2016.
 18. ^ "Top Gear: Matt LeBlanc signs two-series deal". BBC News (në anglisht). 26 shtator 2016. Marrë më 22 gusht 2017.
 19. ^ "Matt LeBlanc to leave Top Gear". BBC News (në anglisht). maj 31, 2018. Marrë më prill 7, 2019.
 20. ^ Andreeva, Nellie (21 qershor 2016). "CBS Sets Fall 2016 Premiere Dates, Slates JonBenet Ramsey Limited Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 21 qershor 2016.
 21. ^ "Hiking with Kevin". YouTube (në anglisht). 31 janar 2019.
 22. ^ a b c Wulff, Jennifer (17 prill 2006). "Matt Leblanc's Surprise Split". People (në anglisht). Vëll. 65 no. 15. Marrë më 3 nëntor 2010.
 23. ^ Sawer, Patrick (6 shkurt 2016). "New Top Gear presenter Matt LeBlanc on his daughter, his marriage breakdown and his darkest years". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 22 gusht 2017.
 24. ^ "Matt LeBlanc's Other Woman". People (në anglisht). 6 prill 2006. Marrë më 6 janar 2021.
 25. ^ "Matt LeBlanc's Other Woman". People (në anglisht). 6 prill 2006.
 26. ^ Wulff, Jennifer (17 prill 2006). "Matt Leblanc's Surprise Split". People (në anglisht).
 27. ^ Krishnan, Joe (7 janar 2015). "Matt LeBlanc announces split from partner Andrea Anders after eight years". Evening Standard (në anglisht).
 28. ^ "Matt LeBlanc's Pacific Palisades Mansion is Selling for $8.75 Million". Forbes (në anglisht).
 29. ^ Andreeva, Nellie; Petski, Denise (21 shkurt 2020). "'Friends' Reunion Special Officially A Go At HBO Max With Cast Returning". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 24 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme Redakto