Gazpacho (Shqiptimi spanjisht: [ɡaθˈpatʃo]) ose Gazpacho andaluziane, është një supë e ftohtë e bërë nga perime të papërpunuara, të përziera.[1] Një klasik i kuzhinës spanjolle, ai filloi në rajonin jugor të Andaluzisë. Gazpacho hahet gjerësisht në Spanjë dhe Portugali, veçanërisht gjatë verave të nxehta, pasi është i freskët.

Supa gazpacho e shërbyer në një tenxhere balte

Ekzistojnë shumë teori në lidhje me origjinën e gazpaços, përfshirë atë që thotë se është një supë me bukë, vaj ulliri, ujë, uthull dhe hudhër që mbërritën në Spanjë dhe Portugali me romakët.[2] Një herë në Spanjë, ajo u bë një pjesë e kuzhinës andaluziane, veçanërisht në Kordova, Sevilja dhe Granada, duke përdorur bukë të ndenjur, hudhra, vaj ulliri, kripë dhe uthull, të ngjashme me ajoblanco. Gjatë shekullit të 19-të, gazpaçoja e kuqe u krijua kur domate u shtuan përbërësve. Ky version u përhap ndërkombëtarisht, dhe mbetet i njohur zakonisht.

Ka shumë variacione moderne të gazpaços me avokado, trangujve, majdanozit, luleshtrydheve, shalqinit, rrushit, fond të mishit, ushqim të detit dhe përbërësve të tjerë në vend të domateve dhe bukës.[3]

Referime Redakto

  1. ^ Oxford English Dictionary, 2nd. ed cites R. Ford Hand-bk. Travellers in Spain I. i. 69 (1845) "Gazpacho...is a cold vegetable soup composed of onions, garlic, cucumbers, pepinos, pimientas, all chopped up very small and mixed with crumbs of bread, and then put into a bowl of oil, vinegar, and fresh water."
  2. ^ Steven Raichlen (30 gusht 1989). "Gazpacho: Theme And Variations". New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kate Heyhoe. "Last Blast Gazpacho: Tomato and Watermelon at Summer's End". Kate's Global Kitchen. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2009. Marrë më 7 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)