Gianluca Lapadula (lindur më 7 Shkurt 1990) është një futbollist italian i cili luan si sulmuesSerie A per klubin AC Milan.

Gianluca Lapadula
Të dhënat personale
Emri i plotëGianluca Lapadula
Data e lindjes (1990-02-07) 7 Shkurt 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesTorino, Itali
Gjatësia1,78 m (5 ft 10 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Numri9
Karriera në rini
1996–2004Juventus
2004–2007Rivoli Collegno
2006–2007Treviso (huazim)
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2008Pro Vercelli4(0)
2008–2009Ivrea18(0)
2009–2012Parma0(0)
2010–2011Atletico Roma (huazim)0(0)
2011Ravenna (huazim)7(1)
2011–2012San Marino (huazim)35(24)
2012–2013Cesena9(0)
2013Frosinone (huazim)6(0)
2013–2015Parma0(0)
2013–2014Gorica (huazim)28(11)
2014–2015Teramo (huazim)38(21)
2015–2016Pescara40(27)
2016–Milan27(8)
Ekipi kombëtar
2016–Italia1(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 13 prill 2016.
† Ndeshje (Gola).

TrofeRedakto

KlubRedakto

Gorica
Milan