Giverny

komunë në departamentin Eure, Francë


Giverny është komunëdepartamentin Eure në veri të Francës. Ndodhet në lumin Sena ku lumi Epte dhe Sena takohen me njëri-tjetrin.

Giverny
Komunë
noform
Pamje nga Giverny
Vendndodhja
Giverny is located in Franca
Giverny
Giverny
49°01′31″V 1°58′09″L / 49.0253°V 1.9693°L / 49.0253; 1.9693Koordinatat: 49°01′31″V 1°58′09″L / 49.0253°V 1.9693°L / 49.0253; 1.9693
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandia
Departamenti Eure
Qarku Arrondissement Les Andelys
Kantoni Vernon
Kryetari Claude Landais
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.46 km2
Lartësia Min. 10 m
Max. 139 m (m.n.d.)
Popullsia 509 banorë
Dendësia 79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27620
INSEE 27285

PopullsiaRedakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1975509—    
1990548+7.7%
1999544−0.7%
2006508−6.6%
2007506−0.4%
2012501−1.0%
2015509+1.6%