Harrison Ford, (lexo: Harison Ford) është aktor amerikan, shumë i njohur me interpretimin e personazhit fiktiv Indiana Jones, (lexo: Indiana Xhons).

Harrison Ford
U lind në (1942-07-13) 13 korrik 1942 (81 vjeç)
KombësiaAmerikan

Biografia Redakto

Harison Ford një ikonë apsolute e njerëzve më me ndikim në Hollywod, Harrison Ford lindi në Chicago13 korik të vitit 1942 prej babait irlandez katolik dhe nënës me origjinë ruse hebreje[1]. Arrinë deri tek kinemaja pasi që ndërpren studimet dhe transferohet në Los Angeles[2] me një ide për t`u bërë aktor. Punën e parë të tij në realitet e filloj në një magazinë (lloj qendre tregtare) e cila quhej Bullock`s punonte në repartin për ndarjën e ambalazhit gjegjësisht paketave në sektorin e vetë, mirpo arrin në këtë kohë t`a interpretoj rolin e tij të parë në të cilin Harison Ford dukët për vetëm 20 sekonda në filmin Dead Heat on a Merry-Go-Round një komedi e tipit të mesëm e xhiruar nga Bernard Girard.

Aktiviteti Redakto

Harrison Ford nënshkruan një kontratë me Columbia[1] e cila donte t`a lançonte si Elvis Presly i ri, kjo gjë nuk i pëlqeu aspak Fordit aq më pak kur nominohet për rolin e tij në filmin LuvJacques Demy.Kështu Fordi vendos të bëhet karpentier[3](regullues i çative) së bashku me këtë vije edhe mrekullia. Në kohën kur riparonte çatinë e producentit Fred Harrison, i cili e propozon për një rol në filmin American Graffiti, këtu m`bi së gjithash njoftohet me regjisorin e famshëm George Lucas, i cili me pas do ta bënte të njoftur në tërë botën me filmin e tij të famshëm Star Wars Episode IV: A New Hope, (që në gjuhën shqipe e njohim si “Lufta e Yjeve”) në rolin e Han Solo.

Skeda:Indianajones.jpg
Piktur e Harrison Fordit në filmin Indiana Jones

Mirëpo në anën e kundërt edhe sot e kësaj dite të gjthë e kujtojnë Harrison Fordin në veshjën e tij mitike të rolit Indiana Jones në 3 aventurat e arkeologut ekstravagant që në shum raste e vënë edhe jetën e vetë në pikë pyëtje për gërmime të rëndësishme arkeologjike. Një triologji e zhanrrit aventur e xhiruar nga Steven Spielberg. Më 22 maj 2008 u dha edhe premiera e Indiana Jones 4 apo Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull i cili vetëm në ditët e para në kinema arriti shumën $780,159,406 dollar amerikan.

Harrison Ford u bë i suksesëshëm edhe në rolin e Rich Deckard në filmin Blade Runner të regjisorit të njohur Ridley Scott. Mirpo një aktor si Fordi nuk arriti akoma t`a marr në duart e tij statun e artë, atë të Oskarit. Ishte i nominuar vetëm një herë dhe atë në interprëtimin e tij në filmin Witness (Dëshmitari). Mirpo prezenca e Harrison Fordit është e shkëlqyer dhe shum e dashur nga publiku të cilen e demostroi në filmat e tij shum të njohur siq janë: Presumed Innocent, Patriot Games, The Fugitive, Air Force One, What Lies Beneath, K-19: The Widowmaker dhe Fierwall.

Rroga Redakto

  • K-19: The Widowmaker (2002) - $25,000,000 + 20% prej Fitimit
  • What Lies Beneath (2000) - $20,000,000
  • Random Hearts (1999) - $20,000,000
  • Six Days Seven Nights (1998) - $20,000,000
  • Air Force One (1997) - $22,000,000
  • The Devil's Own (1997) - $20,000,000
  • Patriot Games (1992) - $9,000,000
  • Presumed Innocent (1990) - $12,500,000
  • Star Wars (1977) - $650,000
  • American Graffiti (1973) - $500/Java

Filmografia Redakto

Viti Film Roli Shënim
2008 Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull Indiana Jones
2006 Manhunt Col. Everton Conger
2006 Godspeed
2006 Firewall Jack Stanfield
2004 Water To Wine Jethro (as Jethro the Bus Driver)
2003 Hollywood Homicide Joe Gavilan
2002 K-19: The Widowmaker Alexei Vostrikov
2000 What Lies Beneath Dr. Norman Spencer
1999 Random Hearts Sergeant William "Dutch" Van Den Broeck
1998 Six Days Seven Nights Quinn Harris
1997 Air Force One President James Marshall
1997 The Devil's Own Tom O'Meara
1995 Sabrina Linus Larrabee
1995 Les Cent et une nuits Vetën
1994 Jimmy Hollywood Vetën
1994 Clear and Present Danger Jack Ryan
1994 A Century of Cinema Vetën
1994 Mustang: The Hidden Kingdom (TV) Narrator
1993 The Fugitive Dr. Richard Kimble
1992 Commercial Entertainment Product Vetën
1992 Earth and the American Dream Narrator
1992 Patriot Games Jack Ryan
1992 L'Envers du décor: Portrait de Pierre Guffroy
1991 Regarding Henry Henry Turner
1990 Presumed Innocent Rusty Sabich
1989 Indiana Jones and the Last Crusade Indiana Jones
1988 Working Girl Jack Trainer
1988 Frantic Dr. Richard Walker
1986 The Mosquito Coast Allie Fox
1985 Witness Detective Captain John Book
1984 Indiana Jones and the Temple of Doom Indiana Jones
1983 Star Wars Episode VI: Return of the Jedi Han Solo
1982 Blade Runner Rick Deckard
1981 Raiders of the Lost Ark Indiana Jones
1980 Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back Han Solo
1979 More American Graffiti Officer Bob Falfa (uncredited)
1979 The Frisco Kid Tommy Lillard
1979 Apocalypse Now Colonel Lucas
1979 Hanover Street David Halloran
1978 The Star Wars Holiday Special (TV) Han Solo
1978 Force 10 from Navarone Lieutenant Colonel Mike Barnsby
1977 Heroes Ken Boyd
1977 Star Wars Episode IV: A New Hope Han Solo
1977 The Possessed (TV) Paul Winjam
1976 Dynasty (TV) Mark Blackwood
1975 Judgement: The Court Martial of Lt William Calley (TV) Frank Crowder
1974 The Conversation Martin Stett
1973 American Graffiti Bob Falfa
1970 The Intruders (TV) Carl
1970 Getting Straight Jake
1970 Zabriskie Point Airport worker (uncredited)
1968 Journey to Shiloh Willie Bill Rearden
1967 A Time for Killing Lieutenant Shaffer
1967 Luv Hippy (uncredited)
1966 Dead Heat on a Merry-Go-Round Bellhop

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto