Hekuran Murati (lindi më 7 nëntor 1987) është një ekonomist dhe politikan konservator shqiptar i Kosovës, i cili aktualisht shërben si Ministër i Financave, Punës dhe Transfereve. Pas një karriere të suksesshme në shërbimin civil dhe konsulencë biznesi, ai u ngrit në rëndësi kombëtare me kërkimet dhe paraqitjet e tij në media kritike ndaj keqmenaxhimit dhe privatizimit të sektorit publik. Ai hyri në politikë në vitin 2019 dhe shërbeu si deputet para detyrës së tij të tanishme.

Hekuran Murati
Hekuran Murati - portret, Kuvendi i Kosovës.jpg
Portret zyrtar si anëtar i parlamentit
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve
Titullar
Në detyrë
22 March 2021
PresidentiGlauk Konjufca (në detyrë)
Vjosa Osmani
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaAgim Krasniqi (acting)
Hykmete Bajrami
Të dhëna vetjake
U lind më7 nëntor 1987 (37 vjet)
Ferizaj, Jugosllavia
(tani Kosovë)
NënshtetësiaShqiptar i Kosovës
Partia politikeVetëvendosje
ArsimimiRIT Kosovo
Hochschule Bremen
Universiteti i Karolinës së Veriut Wilmington

ArsimiRedakto

Murati ka marrë diplomën bachelor në menaxhim biznesi në Universitetin Amerikan të Kosovës (tani RIT Kosovo) dhe ka përfunduar studimet master për menaxhim investimesh në Hochschule Bremen dhe financa ndërkombëtare në Universitetin e Karolinës së Veriut Wilmington.[1] Teza e tij e magjistraturës, me titull ""Efekti tregtar i ditës së javës: Krahasimi i tregut kroat dhe slloven", është i disponueshëm në internet.[2]

Karriera politikeRedakto

Murati iu bashkua Lëvizjes Vetëvendosje në gusht 2019.[3] Ai u zgjodh deputet në zgjedhjet e tetorit 2019. Ai shërbeu si kryetar i Komisionit të Buxhetit dhe Financave në legjislaturën e 7-të dhe njëkohësisht mori pjesë në komisionin për ekonomi, punësim, tregti, industri, sipërmarrje dhe investime strategjike dhe komisionin hetimor për privatizim.[4]

Si një nga kandidatët më të mirë të votuar në zgjedhjet parlamentare të vitit 2021, Murati hoqi dorë nga vendi i tij në parlament për të marrë postin e ministrit të financave, punës dhe transfereve në qeverinë e dytë Kurti. Portofoli i tij bashkon ish-ministrinë e financave, ministrinë e punës dhe seksionin e transfertave të ministrisë së mirëqenies sociale.

Ai njihet për maturinë fiskale. Të ardhurat dhe shpenzimet e qeverisë janë rritur ndjeshëm gjatë mandatit të tij. Si ministër, ai ndërpreu praktikën e dhënies me qira të terminaleve doganore dhe shpalli përfitime të mirëqenies për nënat dhe fëmijët e rinj.[5][6]

Jeta personaleRedakto

Një ekspert investimesh, ai ka dyfishuar portofolin e tij të investimeve private në vitet e fundit. Ai është aksioner në Tesla Inc, Allianz SE, Volkswagen AG dhe Netflix Inc.[7]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Hekuran Murati". Lëvizja VETËVENDOSJE!. Marrë më 15 maj 2022.
  2. ^ Murati, Hekuran. "The Day-of-the-Week Trading Effect: A Comparison of the Croatian and Slovenian Market" (PDF). Annals of the University of North Carolina Wilmington: International Masters of Business Administration (në anglisht). University of North Carolina Wilmington. Marrë më 15 maj 2022.
  3. ^ Ramadani, Drenushë. "Hekuran Murati i bashkohet Vetëvendosjes". Kallxo.com. BIRN. Marrë më 15 maj 2022.
  4. ^ "Ministri". Ministria e Financave e Republikës së Kosovës. Marrë më 15 maj 2022.
  5. ^ K., E. "Kurti: Deri në mesin e 2022-ës terminalet doganore shtetërore shtrihen në të gjithë vendin". Kosova Sot. Marrë më 15 maj 2022.
  6. ^ Luzha, Diellza. "Hekuran Murati: Kemi ekzekutuar pagesat e shtesave të fëmijëve për 86 mijë përfitues". Kallxo.com. BIRN. Marrë më 15 maj 2022.
  7. ^ "Deklarimi i pasurisë 2021: Hekuran Murati" (PDF). Agjencia kundër Korrupsionit. Marrë më 15 maj 2022.