Hotel California (album)

album nga Eagles

Hotel California është një album i lëshuar nga rock grupi amerikan ,Eagles në fund 1976. Ky është i pari album i Eagles pa anëtarin themelues Bernie Leadon dhe albumi i parë me pjestarin e ri Joe Walsh. Është gjithashtu e albumi i fundit i shfaqjes orgjianle të (bass player-ang) dhe këngëtarit Randy Meisner.

Hotel California
Hotelcalifornia.jpg
Studio album by
Released8 dhjetor 1976
Recordedmars - tetor 1976
Criteria Studios, Miami, FL dhe Record Plant Studios, Los Angeles, CA
GenreRock
Length43:28
LabelAsylum
ProducerBill Szymczyk
Eagles chronology
Their Greatest Hits (1971-1975)
(1976)
Hotel California The Long Run
(1979)

HistoriaRedakto

Hotel California ishte albumi i pestë i Eagles prej materialeve origjinale dhe u bë një kritikë dhe sukses i madh komercial ; qysh lëshimit të saj në fund të 1976 ,ajo ka shitur mbi 16 milion kopje vetëm në SHBA.Ky album ishte në pozitën e #1 për tetë javë në krye të 1977 (tetë javë jo-rresht), dhe ka përfshirë dy këngë të cilat u bën hite në pozitën #1 si singles (njëshe) të Billboard Hot 100 : "New Kid in Town", në 26 shkurt, 1977, dhe "Hotel California" më 7 maj, 1977. Në vitin 2001 e TV network VH1 ka emëruar Hotel California në vendin e #38 në 100 Albumet më të mirë të gjitha kohërave. Hotel Californiau rendit e 13 në 2005 në një anketë të mbajtur nga televizioni britanik Channel 4 për të përcaktuar 100 albume më të mirë të të gjithë kohës. Në vitin 2003, albumi u rendit në vendin e #37 në revistën e Rolling Stone (lista e 500 albumeve më të mira e të gjitha kohërave list of the 500 greatest albums of all time .

Kopertina e albumitRedakto

Kopertina e këtij albumi janë mbuluar me imazhin e Beverly Hills Hotel. Ai ishte fotografuar nga David Alexander[1].

Ana e parëRedakto

 1. "Hotel California" (Felder, Henley, Frey) – 6:30
  • Lead vocal & percussion nga Don Henley, Gitar solo nga Joe Walsh & Don Felder.
 2. "New Kid in Town" (J.D. Souther, Henley, Frey) – 5:03
  • Lead vocal & gitarë akustike nga Glenn Frey, guitarrón & gitarë akustike nga Randy Meisner, gitarë elektrike Don Felder, organ & piano elektrike nga Joe Walsh.
 3. "Life in the Fast Lane" (Walsh, Henley, Frey) – 4:46
  • Lead vocal nga Don Henley, lead guitar nga Joe Walsh, clavinet nga Glenn Frey.
 4. "Wasted Time" (Henley, Frey) – 4:55
  • Lead vocal nga Don Henley, piano nga Glenn Frey, gitarë elektrike nga Don Felder, Organ nga Joe Walsh.

Ana e dytëRedakto

 1. "Wasted Time (Reprise)" (instrumental) (Henley, Frey, Jim Ed Norman) – 1:22
  • Strings arranged & conducted nga Jim Ed Norman.
 2. "Victim of Love" (Felder, Souther, Henley, Frey) – 4:11
  • Lead vocal nga Don Henley, lead guitar nga Don Felder, slide guitar nga Joe Walsh.
 3. "Pretty Maids All in a Row" (Walsh, Joe Vitale) – 3:58
  • Lead vocal, piano & lead guitar nga Joe Walsh, sintisajzer nga Joe Walsh & Glenn Frey.
 4. "Try and Love Again" (Meisner) – 5:10
  • Lead vocal nga Randy Meisner, Lead guitar nga Glenn Frey, gitarë Gretsch nga Joe Walsh.
 5. "The Last Resort" (Henley, Frey) – 7:28
  • Lead vocal nga Don Henley, piano nga Glenn Frey, sintisajzer nga Joe Walsh & Don Henley, Pedal Steel gitar nga Don Felder.

PersoneliRedakto

ProdhimiRedakto

 • Bill Szymczyk - prodhues (producent)
 • Allan Blazek, Brus Hensal, Ed Mashal, Bill Szymczyk - inxhinierë
 • Bill Szymczyk - përzierjen (mixing)
 • Jim Ed Norman - rregullimin e vargut
 • Jim Ed Norman - dirigjent
 • Sid Sharp - udhëzues i koncertit
 • Don Henley, John Kosh - drejtori artistik
 • John Kosh - konstruktimi
 • David Alexander - fotografi
 • Kosh - artwork
 • Norman Seeff - konsruktues i kopertinës
 • Kevin Gray - CD përgatitjen
 • Ted Jensen - mjeshtër dhe riparues

Lista e rënditjeveRedakto

AlbumRedakto

Viti Liste Pozicion
1977 Country Albums 10
1977 Billboard 200 1
1977 Australian Kent Music Report Albums Chart 1

Singles(njëshe)Redakto

Viti Kënga Lista Pozicioni
1977 "New Kid in Town" Adult Contemporary 2
1977 "New Kid In Town" Country Singles 43
1977 "New Kid In Town" Pop Singles 1
1977 "Hotel California" Pop Singles 1
1977 "Life In The Fast Lane" Pop Singles 11

ÇmimetRedakto

Çmimet GrammyRedakto

Viti Fitues Kategoria
1978 "Hotel California" Record Of The Year
1977 "New Kid in Town" Best Arrangement For Voices

Nominimet për çmimin GrammyRedakto

Viti Nominimi Kategoria
1978 "Hotel California" Song of the Year
1977 Bill Szymczyk Producer of the Year

ReferimeRedakto

 1. ^ Ochs, Micheael (1996). 1000 Record Covers. Taschen. ISBN 3-8228-4085-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edheRedakto