Intel Corporation

(Përcjellë nga Intel)

Intel Corporation (Korporata Intel) (NASDAQINTC; SEHK: 4335; INCO) është shpikësja e seris;; x86 t;; mikroprocesorëve, të cilët gjenden në pjesë më të madhe të kompjuterave personal. Kjo kompani është prodhuesja më e madhe e çipave gjysmëpërçues, bazuar te të ardhurat.[3] Intel është themeluar më 18 korrik, 1968, si Korporata Integrated Electronics - Intel dhe është e vendosur në Santa Clara, California, SHBA. Intel fabrikon gjithashtu motherboard chipsets, network interface controller dhe çipa të integruar, flash memory, graphic chips, embedded processors, dhe pajisje të tjera në lidhje me komunikimin dhe informatikë (computing).

Intel Corporation
LlojiPublic
NASDAQINTC
SEHK: 4335
INCO
IndustriaSemiconductors
Themeluar në1968 1
ThemeluesiGordon E. Moore
Robert Noyce
Zyrat qendroreSanta Clara, California, U.S.
Zona e shërbimit
Worldwide
Njerëzit kyç
Paul S. Otellini (CEO)
Craig Barrett (Chairman)
Sean M. Maloney (EVP; General Manager, Sales & Marketing Group, & Chief Sales & Marketing Officer)
ProdhimiMicroprocessors
Flash memory
Motherboard Chipsets
Network Interface Card
Bluetooth Chipsets
Fitimet63.054.000.000 Dollari amerikan (2022) Edit this on Wikidata
2.334.000.000 Dollari amerikan (2022) Edit this on Wikidata
8.014.000.000 Dollari amerikan (2022) Edit this on Wikidata
Total assets168.406.000.000 Dollari amerikan (2021) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
83,500 (2008)[1]
Faqja e internetitIntel.com
Footnotes / references
1Incorporated in California in 1968, reincorporated in Delaware in 1989.[2]


Historia e Korporatës

Redakto

Intel është gjendur në Mountain View , California ne 1968 nga Gordon E.Moore (Kimist) dhe Robert Noyce (Fizikan) . Investimi total për këtë kompani ishte 2.5 milionë dollarë dhe 2 vjet më vonë u bë një kompani publike duke u rritur kështu me 6.8 milionë dollarë. Punonjësi i tretë ishte Andy Grove (inxhinier kimik) i cili e drejtoi kompaninë nga vitet 1980-1990. Më vonë ata filluan të mendonin të gjenin një emër për kompaninë . Në 18 korrik të vitit 1968 kompania quhej “N M Electronics” dhe ata e ndyshuan në “Intel” – Integrated Electronics. Këtë emer e kishte ndërkohë nje hotel dhe atyre iu desh të paguanin për të.

Burimi

Redakto
  1. ^ "Intel Reports Fourth-Quarter and Annual Results". Marrë më 2007-11-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ "INTEL CORP (Form: 10-K, Received: 02/27/2006 06:02:42)". United States Securities and Exchange Commission. 2005-12-31. Marrë më 2007-07-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Intel 2007 Annual Report


Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Intel – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Video clips