Ivan Aleksejeviç Bunjin, (rus. Ива́н Алексе́евич Бу́нин, Voronjezh, 22 tetor 1870 - Pariz, 8 nëntor 1953), ishte shkrimtar rus. Ishte fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1933.

Ivan BuninNobel prize medal.svg
Ivan Bunin-1901.jpg
Ditëlindja:22 tetor 1870
Vendlindja:Voronezh, Russian Empire Rusia Rusia
Ditëvdekja:8 nëntor 1953)
Vendvdekja:Paris, Francë
Kombësia:ruse
Zhanri:prozë, poezi,kritika, përkthime

Ishte poet, romansier, dhe novelist. Pas Revolucionit të tetorit ikë në emigrim. Për përkthim nga gjuha angleze, (Longfellow, Byron) shpërblehet me preminë e Akademisë ruse të shkencave, a më 1933 e fiton Çmimit Nobel për letërsi. Individualizmi e karekterizon veprën e tij, duke kërkuar dhe kultivuar bukurinë, fshatin rus, pas vitit 1905, të cili e shef vetëm me ngjyra të errta.

BiografiaRedakto

VepratRedakto

  • "Fshati",
  • "Zotëriu nga San Franciska",
  • "Suhodol",
  • "Dashuria e Mitrës",
  • "Jeta e Arsnejve",
  • memoare "Kujtime"

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ivan Bunin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Wikisource: Ivan Bunin – Burime dhe tekste të plota
  1. RIDREJTO Stampa:Ru Ivan Bunin site. A comprehensive collection of biographies, autobiographies, articles, photos and memoirs.
  1. RIDREJTO Stampa:Ru Bunin: biography, photos, poems, prose, diaries, critical essays