James Francis Cameron ka lindur më 16 gusht 1954Kapuskasing, Ontario, Kanada. Është një Regjisor, Producent filmi dhe Autor filmi. Aktualisht 2 filmat e fundit te ketij qendrojne ne vendin e pare dhe te dyte ne listen e filmave me fitim prures ne historine kinemase. Ne total punet e tij regjisor kane sjelle rreth 5.18 miliard dollare fitime nga gjithe bota. Paralelisht me punen si kineast James eshte dhe ideator dhe shpikes teknologjive te reja kinematografike.

James Cameron
U lind në16 gusht 1954
Kombësiakanadeze
TitulliCameron në tetor 2012

Filmografi (regjisor) Redakto

Çmime & Nominime Redakto

Oscar

  • 1997: Regjisori më i miri; Titanic - Prerja më i miri; Titanic - Filmi më i miri; Titanic

Golden Globe

  • 1997: Nominim - Film libra më i miri; Titanic
  • 1997: Regjia më e mira në kategorien "Motion Picture"; Titanic
  • 1997: Filmi më e mira në kategorien "Drama"; Titanic

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto