Këmarin, (Italisht: Campomarino) është një qytet i vogël në Provincën e Kampobasos të Rajonit të MolizesItali i cili është i banuar me arbëreshë.

Këmarin
Campomarino
—  Komunë  —
Pamje nga Këmarini

Pamje e Këmarinit

Administrimi
Shteti Italia Italia
Rajoni Molise
Provinca Provinca e Kampobasos
Kryetari i Komunës Gianfranco Cammilleri
Statistika dhe Territori
Koordinatat 41°57′V 15°2′L / 41.950°V 15.033°L / 41.950; 15.033 (Këmarin)Koordinatat: 41°57′V 15°2′L / 41.950°V 15.033°L / 41.950; 15.033 (Këmarin)
Lartësia 561 m (m.n.d)
Sipërfaqja 76,53 km2
Popullsia 7.208 banorë
Dendësia 94,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore UTC+2
Prefiksi 0875
Kodi Postar 86042
Vendndodhja
Këmarin is located in Itali
Këmarin
Këmarin
www.comune.campomarino.cb.it
(italisht )
Këmarini në Provincën e Kampobasos

Këmarini është një nga katër komunatat arbëreshe, së bashku me Munxhufunin, Portkanunin dhe Rurin të Provincës së Kampobasos, që ruan kulturën dhe gjuhën arbëreshe. Territori i Këmarinit ka qenë i banuar që nga shekujt e nëntëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë P.K. siç dëshmohet nga mbetjet e Arcoras zbuluar në vitin 1980. I shkatërruar disa herë gjatë pushtimeve barbare, ai ishte në gjendje të rritet për t'u bërë një qendër e madhe Lombarde dhe Normane. Në fillim të periudhës Anzhuine, vendi bënte pjesë në zotërimet e familjes Alneto. Në shekullin e pesëmbëdhjetë, ai u vu nën sundimin e Monfortes për t'iu dhuruar pastaj nga Cola Monforte Gjykatës Mbretërore. Tërmeti i vitit 1456 e dëmtoi rëndë qytetin dhe ai u bë pothuajse i braktisur. Në shekullin e pesëmbëdhjetë qyteti u rindërtua dhe ripopullua nga emigrantët shqiptarë, të detyruar të lënë atdheun e tyre për shkak të hzrjes së Perandorisë Osmane në Ballkan. Nga 1461-1470, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, heroi shqiptar Princ i Krujës, i dërgoi një forcë ekspeditëse prej rreth 5.000 shqiptarëve të udhëhequr nga nipi i tij Koiro Stres Balsha në ndihmë të Ferdinantit I të Aragoniës në luftën kundër Joan Anzhu. Koiro Stres Balsha mundi, më 18 gusht 1461, në Liqenin i Gjakut, të vendosura në mes grekëve dhe Troy Orsara e Pulias, partizanët e Gjonit të Anjou udhëhequr nga Piccinino. Popullsia, dhe gjithashtu Këmarini, pësoi atë që ishte atëherë historia e kolonive shqiptare në Itali, migrimi i tretë. Për shërbimet e kryera, iu dhanë Skenderbeut drejtat feudale të Monte Garganos, San Giovanni Rotondos dhe Tranit dhe iu lejua ushtarëve dhe familjeve të tyre për tu vendosur në territore të tjera. Kolonët shqiptarë jetuan në mënyrë paqësore për një kohë të gjatë me popullsinë lokale. Pas disa qeverive, midis të cilave spikat ajo e kontit Manelfrido e vitit 1503 pushteti i kaloi familjes Di Sangro, e cila ishte mbajtësja e fundit i qytetit para heqjes së feudalizmit. Fshati i Campomarino Lido është një vend për pushime që mburret me plazhet e shumta, fshati Cliternia Re, megjithatë, është i bazuar në një ekonomi kryesisht bujqësore.