Portkanun, (Italisht: Portocannone) është një komunë në Provincën e Kampobasos të Rajonit të MolizesItali, i cili është i banuar me arbëreshë.

Portkanun
Portocannone
—  Komunë  —
Portkanun is located in Itali
Portkanun
Portkanun
Administrimi
Shteti Italia Italia
Rajoni Molise
Provinca Provinca e Kampobasos
Kryetari i Komunës Luigi Mascio
Statistika dhe Territori
Koordinatat 41°55′V 15°1′L / 41.917°V 15.017°L / 41.917; 15.017 (Portkanun)Koordinatat: 41°55′V 15°1′L / 41.917°V 15.017°L / 41.917; 15.017 (Portkanun)
Lartësia 561 m (m.n.d)
Sipërfaqja 12,93 km2
Popullsia 2.574 banorë
Dendësia 199,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore UTC+2
Prefiksi 0875
Kodi Postar 86045
www.comune.portcanone.cb.it
(italisht )

Ai ndodhet në një kodër 148 metra mbi nivelin e detit, pranë bregut të djathtë të lumit Biferno, dhe është rreth 65 km nga kryeqyteti rajonal. Portkanuni është një nga katër komunat e Provincës së Kampobasos të banuar nga arbëreshë, së bashku me Këmarinin, Munxhufunin dhe Rurin, të cilët ruajnë prej shekujsh gjuhën zakonet dhe kulturën arbëreshe. Qyteti është gjithashtu pjesë e Shoqatës Kombëtare të Qyteteve të vajit, e cila ka për qëllim të promovojë vaj ulliri dhe territoret e prodhimit.

Vendodhja e Portkanunit në Provincën e Kampobasos