Kampionati Botëror i Formula Një 1995

110px-F1 logo svg.png

Formula 11995
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 17
Piloti kampion Michael Schumacher
Ekipi kampion Benetton
Koment: Këtë vit filloi të ndahet çmimi i madhë për Evropën përmes garës F1 Evropa me seli në Nürburgring.
Përdorimi i stampës

Formula 1 kampionati i vitit 1995 ishte Formula 1 Kampionati Botërorë i 46-ti me radhë i organizuar nga FIA i cili filloi më 26 mars dhe mbaroi më 12 nëntor, pas 17 (shtatëmbëdhjet) garave të zhvilluara.

Këtë vit kampionatin si pilot e fitoi Michael Schumacher me ekipin Benetton që ishte viti i dytë me rradhë duke e mundur pilotin Damon Hill nga ekipi WilliamsF1 me 33 pikë dallim. Ekipi Benetton u bë kampion në garën e konstruktorëve duke e mundur ekipin Williams me 29 pikë dallim.

Sezoni u përshkua nga rivaliteti mes pilotëve Schumacher dhe Hill, ku Schumacher fitoi 9 gara kurse Hill 4. Gjat gjithë sezonit dominuan pilotët e këtyre dy ekipeve duke fituar 16 gara dhe 1 garë fitoi Alesi me Scuderia Ferrari.

Sezoni 1995Redakto

Rreth sezonit ...

Pilotët dhe konstruktorëtRedakto

Tabela në vijim paraqet listën e pilotëve dhe konstruktorëve të cilët do të jenë pjesmarrës në kampionatin botërorë të Formula 1 për vitin 1995.

Ekipi Shasia Motorii Goma Nr. Piloti Test piloti
  Benetton B195 Renault RS7 3.0 V10 G 1   Michael Schumacher   Emmanuel Collard
2   Johnny Herbert
  Tyrrell 023 Yamaha OX10C 3.0 V10 G 3   Ukyo Katayama   Gabriele Tarquini
  Gabriele Tarquini
4   Mika Salo
  Williams FW17
FW17B
Renault RS7 3.0 V10 G 5   Damon Hill   Jean-Christophe Boullion
6   David Coulthard
  McLaren MP4-10
MP4-10B
MP4-10C
Mercedes FO 110 3.0 V10 G 7   Mark Blundell   Jan Magnussen
  Nigel Mansell
8   Mika Häkkinen
  Jan Magnussen
  Footwork FA16 Hart 830 3.0 V8 G 9   Max Papis s'ka
  Gianni Morbidelli
10   Taki Inoue
  Simtek S951 Ford EDB 3.0 V8 G 11   Domenico Schiattarella   Hideki Noda
12   Jos Verstappen
  Jordan 195 Peugeot A10 3.0 V10 G 14   Rubens Barrichello s'ka
15   Eddie Irvine
  Pacific PR02 Ford EDC 3.0 V8 G 16   Bertrand Gachot   Oliver Gavin
  Giovanni Lavaggi
  Jean-Denis Délétraz
17   Andrea Montermini
  Forti FG01 Ford EDD 3.0 V8 G 21   Pedro Diniz s'ka
22   Roberto Moreno
  Minardi M195 Ford EDM 3.0 V8 G 23   Pierluigi Martini   Giancarlo Fisichella
  Pedro Lamy
24   Luca Badoer
  Ligier JS41 Mugen-Honda MF-301 3.0 V10 G 25   Aguri Suzuki   Franck Lagorce
  Martin Brundle
26   Olivier Panis
  Ferrari 412T2 Ferrari 044/1 3.0 V12 G 27   Jean Alesi   Nicola Larini
28   Gerhard Berger
  Sauber C14 Ford ECA Zetec-R 3.0 V8 G 29   Karl Wendlinger   Norberto Fontana
  Jean-Christophe Boullion
30   Heinz-Harald Frentzen

GaratRedakto

Gara Çmimi Data Qarku Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Brazili - 1995 26 mars Interlagos   Michael Schumacher Benetton-Renault
2   F1 Argjentina - 1995 9 prill Oscar Gálvez   Damon Hill Williams-Renault
3   F1 San Marino - 1995 30 prill Imola   Damon Hill Williams-Renault
4   F1 Spanja - 1995 14 maj Catalunya   Michael Schumacher Benetton-Renault
5   F1 Monako - 1995 28 maj Monaco   Michael Schumacher Benetton-Renault
6   F1 Kanada - 1995 11 qershor Circuit Gilles Villeneuve   Jean Alesi Ferrari
7   F1 Franca - 1995 2 korrik Magny-Cours   Michael Schumacher Benetton-Renault
8   F1 Anglia - 1995 16 korrik Silverstone   Johnny Herbert Benetton-Renault
9   F1 Gjermania - 1995 30 korrik Hockenheimring   Michael Schumacher Benetton-Renault
10   F1 Hungaria - 1995 13 gusht Hungaroring   Damon Hill Williams-Renault
11   F1 Belgjika - 1995 27 gusht Spa-Francorchamps   Michael Schumacher Benetton-Renault
12   F1 Italia - 1995 10 shtator Monza   Johnny Herbert Benetton-Renault
13   F1 Portugalia - 1995 24 shtator Estoril   David Coulthard Williams-Renault
14   F1 Evropa - 1995 1 tetor Nürburgring   Michael Schumacher Benetton-Renault
15   F1 Paqësori - 1995 22 tetor TI Circuit, Aida   Michael Schumacher Benetton-Renault
16   F1 Japonia - 1995 29 tetor Suzuka   Michael Schumacher Benetton-Renault
17   F1 Australia - 1995 12 nëntor Adelaide   Damon Hill Williams-Renault

Rradhitja e pilotveRedakto

Pozita Piloti BRA   ARG   SMR   ESP   MON   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   BEL   ITA   POR   EUR   PAC   JPN   AUS   Pikë
1   M.Schumacher 1 3 Ret 1 1 5 1 Ret 1 11 1 Ret 2 1 1 1 Ret 102
2   Hill Ret 1 1 4 2 Ret 2 Ret Ret 1 2 Ret 3 Ret 3 Ret 1 69
3   Coulthard 2 Ret 4 Ret Ret Ret 3 3 2 2 Ret Ret 1 3 2 Ret Ret 49
4   Herbert Ret 4 7 2 4 Ret Ret 1 4 4 7 1 7 5 6 3 Ret 45
5   Alesi 5 2 2 Ret Ret 1 5 2 Ret Ret Ret Ret 5 2 5 Ret Ret 42
6   Berger 3 6 3 3 3 Ret 12 Ret 3 3 Ret Ret 4 Ret 4 Ret Ret 31
7   Häkkinen 4 Ret 5 Ret Ret Ret 7 Ret Ret Ret Ret 2 Ret 8 2 DNS 17
8   Panis Ret 7 9 6 Ret 4 8 4 Ret 6 9 Ret Ret Ret 8 5 2 16
9   Frentzen Ret 5 6 8 6 Ret 10 6 Ret 5 4 3 6 Ret 7 8 Ret 15
10   Blundell 6 Ret 5 Ret 11 5 Ret Ret 5 4 9 Ret 9 7 4 13
11   Barrichello Ret Ret Ret 7 Ret 2 6 11 Ret 7 6 Ret 11 4 Ret Ret Ret 11
12   Irvine Ret Ret 8 5 Ret 3 9 Ret 9 13 Ret Ret 10 6 11 4 Ret 10
13   Brundle 9 Ret Ret 4 Ret Ret 3 Ret 8 7 Ret 7
14   Morbidelli Ret Ret 13 11 9 6 14 Ret Ret 3 5
15   Salo 7 Ret Ret 10 Ret 7 15 8 Ret Ret 8 5 13 10 12 6 5 5
16   Boullion 8 Ret Ret 9 5 10 11 6 12 Ret Ret 3
17   Suzuki 8 Ret 11 6 Ret DNS 1
18   Lamy 9 10 Ret Ret 9 13 11 6 1
19   Martini Ret Ret 12 14 7 Ret Ret 7 Ret 0
20   Katayama Ret 8 Ret Ret Ret Ret Ret Ret 7 Ret Ret NC Ret 14 Ret Ret 0
21   Diniz 10 NC NC Ret 10 Ret Ret Ret Ret Ret 13 9 16 13 17 Ret 7 0
22   Papis Ret Ret Ret Ret 7 Ret 12 0
23   Badoer Ret Ret 14 Ret Ret 8 13 10 Ret 8 Ret Ret 14 11 15 9 DNS 0
24   Inoue Ret Ret Ret Ret Ret 9 Ret Ret Ret Ret 12 8 15 Ret Ret 12 Ret 0
25   Montermini 9 Ret Ret DNS DSQ Ret NC Ret 8 12 Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 0
26   Gachot Ret Ret Ret Ret Ret Ret Ret 12 Ret Ret 8 0
27   Schiattarella Ret 9 Ret 15 Ret 0
28   Wendlinger Ret Ret Ret 13 10 Ret 0
29   Magnussen 10 0
29   Mansell 10 Ret 0
31   Verstappen Ret Ret Ret 12 Ret 0
32   Moreno Ret NC NC Ret Ret Ret 16 Ret Ret Ret 14 Ret 17 Ret 16 Ret Ret 0
33   Tarquini 14 0
  Lavaggi Ret Ret Ret Ret 0
  Délétraz Ret NC 0
Pikë Piloti BRA   ARG   SMR   ESP   MON   CAN   FRA   GBR   GER   HUN   BEL   ITA   POR   EUR   PAC   JPN   AUS   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Statistikat e pilotëveRedakto

Pozita Piloti Ekipi Gara Fitore Podiume Pol pozits Xh.Shpejt Pikë
1   Michael Schumacher   Benetton Renault 17 9 11 4 8 102
2   Damon Hill   Williams Renault 17 4 9 7 4 69
3   David Coulthard   Williams Renault 17 1 8 5 2 49
4   Johnny Herbert   Benetton Renault 17 2 4 0 0 45
5   Jean Alesi   Ferrari 17 1 5 0 1 42
6   Gerhard Berger   Ferrari 17 0 6 1 2 31
7   Mika Häkkinen   McLaren Mercedes 16 0 2 0 0 17
8   Olivier Panis   Ligier Mugen-Honda 17 0 1 0 0 16
9   Heinz-Harald Frentzen   Sauber Ford 17 0 1 0 0 15
10   Mark Blundell   McLaren Mercedes 15 0 0 0 0 13
11   Rubens Barrichello   Jordan Peugeot 17 0 1 0 0 11
12   Eddie Irvine   Jordan Peugeot 17 0 1 0 0 10
13   Martin Brundle   Ligier Mugen-Honda 11 0 1 0 0 7
14   Gianni Morbidelli   Footwork Hart 10 0 1 0 0 5
15   Mika Salo   Tyrrell Yamaha 17 0 0 0 0 5
16   Jean-Christophe Boullion   Sauber Ford 11 0 0 0 0 3
17   Aguri Suzuki   Ligier Mugen-Honda 6 0 0 0 0 1
18   Pedro Lamy   Minardi Ford 8 0 0 0 0 1
19   Pierluigi Martini   Minardi Ford 9 0 0 0 0 0
20   Ukyo Katayama   Tyrrell Yamaha 16 0 0 0 0 0
21   Pedro Diniz   Forti Ford 17 0 0 0 0 0
22   Max Papis   Footwork Hart 7 0 0 0 0 0
23   Luca Badoer   Minardi Ford 17 0 0 0 0 0
24   Taki Inoue   Footwork Hart 17 0 0 0 0 0
25   Andrea Montermini   Pacific Ford 17 0 0 0 0 0
26   Bertrand Gachot   Pacific Ford 11 0 0 0 0 0
27   Domenico Schiattarella   Simtek Ford 5 0 0 0 0 0
28   Karl Wendlinger   Sauber Ford 6 0 0 0 0 0
29   Jan Magnussen   McLaren Mercedes 1 0 0 0 0 0
30   Nigel Mansell   McLaren Mercedes 2 0 0 0 0 0
31   Jos Verstappen   Simtek Ford 5 0 0 0 0 0
32   Roberto Moreno   Forti Ford 17 0 0 0 0 0
33   Gabriele Tarquini   Tyrrell Yamaha 1 0 0 0 0 0
  Giovanni Lavaggi   Pacific Ford 4 0 0 0 0 0
  Jean-Denis Délétraz   Pacific Ford 2 0 0 0 0 0

Statistikat e konstruktorëveRedakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Goma Gara Fitore Podiume Pol pozita Xh. shpejta Pikë
1   Benetton B195   Renault G 17 11 15 4 8 147
2   Williams FW17
FW17B
  Renault G 17 5 17 12 6 118
3   Ferrari 412T   Ferrari G 17 1 11 1 3 73
4   McLaren MP4/10
MP4/10B
MP4/10C
  Mercedes G 17 0 2 0 0 30
5   Ligier JS41   Mugen-Honda G 17 0 2 0 0 24
6   Jordan 195   Peugeot G 17 0 2 0 0 21
7   Sauber C14   Ford G 17 0 1 0 0 18
8   Tyrrell 023   Yamaha G 17 0 0 0 0 5
9   Footwork FA16   Hart G 17 0 1 0 0 5
10   Minardi M195   Ford G 17 0 0 0 0 1
11   Pacific PR02   Ford G 17 0 0 0 0 0
12   Forti FG01   Ford G 17 0 0 0 0 0
13   Simtek S951   Ford G 17 0 0 0 0 0

Shih edheRedakto