Kantoni Ajaccio-6

kanton në Francë


Kantoni Ajaccio-6 (frëngjisht: Canton d'Ajaccio-6) është një kantondepartamentin Corse-du-Sud, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ajaccio. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 52880 banorë.

Kantoni Ajaccio-6
Canton d'Ajaccio-6
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Corse-du-Sud
Arrondissement Ajaccio
Kryeqëndra Ajaccio
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 52.880 banorë 1999
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2A72

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Ajaccio-6 aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2009-2014 - Nathalie Ruggeri

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto