Kantoni Ambert

kanton në Francë

Kantoni Ambert (frëngjisht: Canton d'Ambert) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ambert. Ka sipërfaqe 243.41km2 dhe popullsi 11232 banorë.

Kantoni Ambert
kanton
Popullsia
 • Gjithsej11.232

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Ambert aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto