Auvergne

rajon administrativ në Francën

Auvernja ( Frëngjisht: [ovɛʁɲ]  ( dëgjoni) Auvergne; Ocitanisht: Auvèrnhe ose Auvèrnha) është një rajon kulturor në Francën qendrore.

Auvernja
Auvèrnhe / Auvèrnha (Occitan)
rajon kulturor
Flamuri i Auvernja
Stema Auvernja
Koordinatat: 45°20′N 3°00′E / 45.333°N 3.000°E / 45.333; 3.000
Shteti France
Sipërfaqja
 • Gjithsej26.013 km2 (10,044 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej1.362.367
 • Dendësia52/km2 (140/sq mi)
PBB Rajonale
 • Total€40.583 bilionë
 • Për banor€29,800
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Që nga viti 2016, Auvernja nuk është një njësi administrative e Francës, por përgjithësisht konsiderohet e ngjashme me zonën e provincës së Auvernjës, e cila u shpërbë në 1790, dhe rajonin më të madh administrativ të Auvernjës, i cili ekzistonte nga 1956-2015.

Rajoni është shtëpia e një zinxhiri vullkanesh të njohur kolektivisht si " chaîne des Puys ". Shpërthimi i fundit i konfirmuar ishte rreth 4040 pes . [2] Vullkanet filluan të formoheshin rreth 70,000 vjet më parë, dhe shumica janë gërryer, duke lënë priza magmë të ngurtësuar që formojnë majat e kodrave të rrumbullakosura të njohura si puy.

Galeri

Redakto

Temperatura mesatare vjetore është 12 °C (54 °F), dhe rajoni merr 510 deri 1,020 mm reshje vjetore.

Kohë moderne

Redakto

Një shekull pas Luftës Njëqindvjeçare, Auvernja u zhyt në luftëra fetare. Disa milici kalviniste hynë në malësi dhe zunë në befasi kështjellat dhe fshatrat katolike. Ata i kthyen ato, duke marrë një shpërblimi . Kapiteni Merle në veçanti, i vendosur fort në Gjevaudanin aty pranë, mori një shpërblim nga Issoire, por dështoi në Saint Flour. Kështu ishte pushtuar qyteti Aurillac dhe abacia e tij u shkatërrua plotësisht.

Rreth vitit 1200, Mbreti Filip August nuk ishte në gjendje ta mposhtte plotësisht zonën: Konti u mbajt në Vic-le-Comte . Në shekullin e 16-të, Catherine de' Medici, Mbretëresha e Francës, trashëgoi pjesën e fundit të kontesë nga nëna e saj, e cila lejoi integrimin e feudit të fundit feudal, në zemër të Auvernjës, në territorin mbretëror.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Vichy ishte selia e qeverisë së shtetit francez .


Demografia

Redakto

Auvernja është një zonë e nënpopulluar me një popullsi të plakur. Ajo është një nga rajonet më pak të populluara në Evropë dhe shtrihet në zemër të diagonales së zbrazët, një brez territori pak të populluar që shkon nga Franca verilindore në jugperëndim të Francës.

Komunat kryesore në Auvergne janë (regjistrimi 2019, popullsia komunale): Clermont-Ferrand (147,865), Montluçon (34,361), Aurillac (25,593) dhe Vichy (24,980). [3]

Komunitetet kryesore

Redakto
 
Clermont-Ferrand
 
Montluçon
 
Aurillac

Ekonomia

Redakto
  1. ^ "EU regions by GDP, Eurostat". Marrë më 18 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Chaine des Puys". Volcano World. Oregon State University. 14 shtator 2010. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Téléchargement du fichier d'ensemble des populations légales en 2019, INSEE