Kantoni Dompierre-sur-Besbre

kanton në Francë

Kantoni Dompierre-sur-Besbre (frëngjisht: Canton de Dompierre-sur-Besbre) është një kantondepartamentin Allier, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Dompierre-sur-Besbre. Ka sipërfaqe 302.72km2 dhe popullsi 8654 banorë.

Kantoni Dompierre-sur-Besbre
Canton de Dompierre-sur-Besbre
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Allier
Arrondissement Moulins
Kryeqëndra Dompierre-sur-Besbre
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 302,72 km2
Popullsia 8.654 banorë 2010
Dendësia 28,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 307

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Dompierre-sur-Besbre aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto