Kantoni Joyeuse

kanton në Francë


Kantoni Joyeuse (frëngjisht: Canton de Joyeuse) është një kantondepartamentin Ardèche, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Joyeuse. Ka sipërfaqe 252.8km2 dhe popullsi 9068 banorë.

Kantoni Joyeuse
Canton de Joyeuse
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ardèche
Arrondissement Largentière
Kryeqëndra Joyeuse
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 252,8 km2
Popullsia 9.068 banorë 2006
Dendësia 35,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 709
Kantoni Joyeuse – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Joyeuse aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Raoul L'Herminier

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto