Kantoni Jumeaux

kanton në Francë

Kantoni Jumeaux (frëngjisht: Canton de Jumeaux) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Jumeaux. Ka sipërfaqe 95.74km2 dhe popullsi 7170 banorë.

Kantoni Jumeaux
kanton
Popullsia
 • Gjithsej7.170

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Jumeaux aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2008-2014 - Yves-Serge Croze

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto