Kantoni Lagnieu

kanton në Francë

Kantoni Lagnieu (frëngjisht: Canton de Lagnieu) është një kantondepartamentin Ain, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lagnieu. Ka sipërfaqe 182.34km2 dhe popullsi 19680 banorë.

Kantoni Lagnieu
Canton de Lagnieu
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Arrondissement Belley
Kryeqëndra Lagnieu
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 182,34 km2
Popullsia 19.680 banorë 2008
Dendësia 107,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 117
Kantoni Lagnieu – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Lagnieu aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto