Kantoni Lalinde

kanton në Francë


Kantoni Lalinde (frëngjisht: Canton de Lalinde) është një kantondepartamentin Dordogne, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lalinde. Ka sipërfaqe 173.83km2 dhe popullsi 8384 banorë.

Kantoni Lalinde
Canton de Lalinde
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Dordogne
Arrondissement Bergerac
Kryeqëndra Lalinde
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 173,83 km2
Popullsia 8.384 banorë 2010
Dendësia 48,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2417

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Lalinde aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011 - 2014 - Serge Mérillou

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto