Kantoni Lamastre

kanton në Francë


Kantoni Lamastre (frëngjisht: Canton de Lamastre) është një kantondepartamentin Ardèche, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lamastre. Ka sipërfaqe 200.01km2 dhe popullsi 6437 banorë.

Kantoni Lamastre
Canton de Lamastre
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ardèche
Arrondissement Tournon-sur-Rhône
Kryeqëndra Lamastre
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 200,01 km2
Popullsia 6.437 banorë 2006
Dendësia 32,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 710
Kantoni Lamastre – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Lamastre aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto