Kantoni Machecoul

kanton në Francë

Kantoni Machecoul (frëngjisht: Canton de Machecoul) është një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Machecoul. Ka sipërfaqe 200.6km2 dhe popullsi 14162 banorë.

Kantoni Machecoul
Canton de Machecoul
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Nantes
Kryeqëndra Machecoul
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 200,6 km2
Popullsia 14.162 banorë 2009
Dendësia 70,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4418
Kantoni Machecoul – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Machecoul aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto