Kantoni Rochemaure

kanton në Francë

Kantoni Rochemaure (frëngjisht: Canton de Rochemaure) është një kantondepartamentin Ardèche, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rochemaure. Ka sipërfaqe 126.16km2 dhe popullsi 7243 banorë.

Kantoni Rochemaure
Canton de Rochemaure
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ardèche
Arrondissement Privas
Kryeqëndra Rochemaure
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 126,16 km2
Popullsia 7.243 banorë 2006
Dendësia 57,41 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 714
Kantoni Rochemaure – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Rochemaure aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto