Kantoni Souvigny

kanton në Francë


Kantoni Souvigny (frëngjisht: Canton de Souvigny) është një kantondepartamentin Allier, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Souvigny. Ka sipërfaqe 292.09km2 dhe popullsi 6779 banorë.

Kantoni Souvigny
Canton de Souvigny
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Allier
Arrondissement Moulins
Kryeqëndra Souvigny
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 292,09 km2
Popullsia 6.779 banorë 2010
Dendësia 23,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 327

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Souvigny aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto