Kantoni Viviers

kanton në Francë


Kantoni Viviers (frëngjisht: Canton de Viviers) është një kantondepartamentin Ardèche, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Viviers. Ka sipërfaqe 156.05km2 dhe popullsi 14303 banorë.

Kantoni Viviers
Canton de Viviers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ardèche
Arrondissement Privas
Kryeqëndra Viviers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 156,05 km2
Popullsia 14.303 banorë 2006
Dendësia 91,66 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 730
Kantoni Viviers – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Viviers aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto